Łączenie materiałów o podobnych kształtach w celu stworzenia nowych wzorów to metoda wyjątkowa i nietypowa. Pierwotnie była stosowana w sztuce włókienniczej. Dziś inspiruje architektów, projektantów i designerów.

Patchwork - szczypta historii

Choć termin ten nie jest używany w Polsce, jest znany ze swojego pochodzenia. Zaawansowana technika szycia, jaką jest patchwork, polega na łączeniu małych elementów (o podobnych kształtach geometrycznych) w celu stworzenia niepowtarzalnej i oryginalnej kompozycji. Kiedyś był synonimem ubóstwa, gdyż najniższe klasy społeczne w Anglii przed epoką wiktoriańską wykorzystywały każdy skrawek tkaniny na ubrania i pościel. Dziś jest poszukiwanym przedmiotem i źródłem inspiracji dla projektantów wnętrz. Jak wykorzystać patchwork w łazience? Idealnym rozwiązaniem są płytki patchworkowe, podłogowe i ścienne o nietypowych wzorach i deseniach.

Geometria z umiarem

Wbrew powszechnej opinii, aranżacja łazienki z wzorzystymi płytkami nie jest trudna. Ważne jest, aby znać podstawowe zasady kompozycji. Intensywne, żywe kolory przyciągają uwagę i powinny być centralnym punktem całej aranżacji. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie ich zarówno na podłodze, jak i na ścianach (płytki ścienne). Same w sobie są formą sztuki, dlatego można je stosować z neutralnymi kolorami (bielami, szarościami, brązami imitującymi drewno). Świetnym pomysłem jest zastosowanie w łazience wzorzystych płytek, które ją podzielą. Łazienkę można podzielić za pomocą patchworkowych dekorów, które umieszcza się wzdłuż ściany w pobliżu wanny lub prysznica. Wyznaczają one również strefę relaksu i kąpieli. Istnieje wiele aranżacji, które można wykonać.

Płytki patchworkowe w łazience

Modne kolory i wzory

Jakie rodzaje płytek ceramicznych, gresów i glazury są obecnie w modzie? Najczęściej stosowanymi kolorami wystroju łazienki są intensywne błękity - kobaltowy, szafirowy i chabrowy - nawiązujące do oryginalnych portugalskich ornamentów. Jeśli nie przepadamy za intensywnością tych kolorów, zamiast nich możemy zdecydować się na baby blue, błękit czy lazur. Popularne są również kompozycje, które bazują na naturalnej palecie barw (bursztynowy żółty, karmelowy brąz i karminowa czerwień). Kolory te świetnie wyglądają na płytkach, które zostały lekko "postarzone". Takie efekty oferuje większość producentów płytek łazienkowych. Mają one naśladować rękodzieło poprzez to, że są wymięte, niedomalowane i sprawiają wrażenie niewykończonych. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na formę. Designerskie konfiguracje zastępują tradycyjne płytki kwadratowe i prostokątne. W tym sezonie króluje heksagon - popularny niegdyś sześciokąt wraca w postaci modnych dekorów łazienkowych. Płytki patchworkowe pozwalają na swobodę aranżacji, dzięki czemu można bawić się ich kształtem.

Patent na patchwork

Swoją kreatywność możesz wyrazić dzięki płytkom ze wzorami. Płytki patchworkowe świetnie sprawdzą się w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym, vintage, shabby chic czy loftowym. Wszystko zależy od sposobu ich ułożenia i kompozycji. Można nimi zastąpić obraz, czy dywan na podłodze. Odpowiednio umieszczone - mogą optycznie zmniejszyć lub zwiększyć przestrzeń. Ważne jest wyważenie poszczególnych elementów łazienki (armatura i baterie, akcesoria, szafki, szafeczki itp.), aby uniknąć chaosu i niekontrolowanego bałaganu. Wzory i kolory o dużej intensywności mogą być męczące dla oczu. Warto ograniczyć swoje wybory do niewielkiej powierzchni (np. podłogi) i wkomponować nasz patchwork w ogólny wystrój łazienki.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz