Jak zapewnić idealną izolację akustyczną w pomieszczeniu? Przegląd polecanych produktów

Izolacja akustyczna ścian

Jakie są najskuteczniejsze materiały do akustycznej izolacji ścian? Jak wyciszyć pomieszczenie w czasie remontowania domu?

Wybór na rynku produktów, które mają za zadanie poprawiać komfort akustyczny w domach jest ogromny. Świadczy to o tym, że zapotrzebowanie na takie produkty istnieje, a jednocześnie klasyczne materiały budowlane nie spełniają pod tym względem pokładanych w nich oczekiwań. Stąd też w sklepach pojawiły się akustyczne taśmy, akustyczne płyty i akustyczne maty.

Izolacja akustyczna ścian -tynk akustyczny

Najprostszą metodą w tym przypadku jest ułożenie na murze natryskowego tynku dźwiękochłonnego - celulozowego lub silikatowego. Tynki tego typu mają fakturę chropowatą i muszą takie zostać, nie wolno więc wykonywać już gładzi czy tapetować ich. Pochłaniają one do 70% dźwięków i potrafią je rozpraszać. Zmniejszają w ten sposób pogłos. W tym przypadku współczynnik pochłaniania dźwięku wynosi od 0,35 do 0,6. Tynki silikatowe mają grubość do 2,5 cm. Im więcej, tym oczywiście lepiej. Tynki celulozowe są nieco cieńsze.

izolacje akuistyczne

Izolacja akustyczna ścian - płyty akustyczne

W przypadku kiedy w domu są szkieletowe ściany nośne czy działowe, to również można pokusić się o poprawę ich izolacyjności akustycznej. W czasie remontu warto zastąpić klasyczną okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych okładziną ze specjalnych płyt akustycznych. Co ciekawe, przykręca się je tak samo jak tradycyjne płyty do rusztu wykonanego ze słupków stalowych i drewnianych. Między nimi znajduje się wełna mineralna, która też jest świetnym materiałem tłumiącym. Rdzeń gipsowy w przypadku takich płyt ma wyraźną krystaliczną strukturę. Poza tym zawiera włókna mineralne i inne dodatki, które ograniczają przenikanie dźwięków. Takie płyty są też elastyczniejsze niż inne. Tłumią one dźwięki powietrzne. Pozwalają na osiągnięcie izolacyjności wyższej o nawet 5 decybeli niż podczas stosowania zwykłych płyt gipsowo-kartonowych.

Izolacja akustyczna ścian - folia akustyczna

Izolacyjność rusztów nośnych i ścian szkieletowych poprawić można również poprzez oklejenie profili folią dźwiękoizolacyjną wykonaną z gumy lub zmodyfikowanego PCV.  Powinna ona znaleźć się między rusztem i płytami. Ma grubość 3 milimetrów i szerokość 110 milimetrów. Jest przy tym elastyczna i raczej ciężka. Przykleja się ją lub mocuje w sposób mechaniczny. W tym przypadku wskaźnik izolacyjności wynosi do 40 decybeli. Taka płyta musi być zamontowana w taki sposób, aby między jej pasami nie powstawały żadne szczeliny. Kiedy nie stosuje się folii, należy dopilnować, aby okładzina nie stykała się z wełną mineralną.

Izolacja akustyczna ścian panele akustyczne

Równie ciekawym produktem służącym do wyciszania ścian są panele akustyczne drewnopodobne. Produkuje się je z płyt MDF. Mają dekoracyjny charakter, a więc wykończone nimi ściany prezentują się ładnie. Skutecznie rozpraszają one dźwięki i tłumią je redukując pogłos. W tym przypadku współczynnik pochłaniania dźwięku wynosi od 0,17 do 1,08. Wiele zależy od samego rodzaju panelu oraz od częstotliwości dźwięku. Panele dostępne są w formie dużych płyt i mają wysokość, która jest wielokrotnością 59,2 cm. Cieszą się sporą popularnością.

 

 

  • Udostępnij: