Design i cisza w biurze dzięki panelom akustycznym

Funkcjonalność to cecha, która w procesie projektowania nowoczesnego biura powinna być brana pod uwagę jako jedna z pierwszych. Funkcjonalność nie jest jednak wcale tożsama z nudą czy nadmierną prostotą przestrzeni biurowej. Wręcz przeciwnie, może iść w parze ze świetnym, przemyślanym designem i konstruować przestrzeń przyjemną dla oczu. Dobrzy architekci estetykę stawiają na równi z funkcjonalnością i świetnie potrafią te cechy łączyć.

Panele akustyczne

W pomieszczeniach biurowych obecnie często wykorzystuje się panele akustyczne, których przeznaczenie jest ograniczanie rozprzestrzeniania się dźwięków, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów dźwiękochłonnych. Obecność paneli w pomieszczeniach znacząco ogranicza docieranie dźwięków do dalszych części biura a dzięki temu bardzo podnosi komfort pracy, zwłaszcza w przypadku zawodów, w których niezbędne są chwile ciszy i skupienia nad powierzonymi pracownikom zadaniami.

Nie da się ukryć, że fragmenty rozmów, odgłosy pracujących sprzętów, przeróżne dźwięki związane z codziennym funkcjonowaniem biura, kroki, muzyka radiowa itd mogą dekoncentrować a nawet denerwować. W niedostatecznie zabezpieczonych akustycznie biurach coraz częściej pracownicy uskarżają się na trudności w wypełnianiu swoich obowiązków i na panujące tam warunki.

Panele akustyczne ścienne

Duży stres w pracy biurowej, związany z brakiem odpowiednich warunków i z nadmiarem hałasu, występuje szczególnie często u pracowników biur urządzonych w tak zwanym systemie open space, czyli dużych przestrzeni, w których przebywa na raz wiele osób. Szczególnie w takich miejscach przedsiębiorcy powinni większą wagę zwracać na komfort akustyczny swoich pracowników, co może wyjść wszystkim jedynie na dobre, ponieważ zadowolony i wyciszony pracownik osiąga lepsze efekty w swoich działaniach.

​Istotna jest również akustyka sal konferencyjnych, przydatnych chociażby w trakcie spotkań z klientami. Często stosowane w takich miejscach szkło, stal i beton pozostają wciąż modne (tzw. styl industrialny). Ich odpowiednie zastosowanie może dać ciekawy efekt, jednak w nadmiarze powodują nie tylko wrażenie zimnej, nieprzyjaznej przestrzeni, ale także powodują natężone odbijanie się dźwięków. Właśnie w takich przypadkach zastosowanie paneli ściennych znacząco poprawi funkcjonalność pomieszczenia, nie ujmując mu nic z wizji projektanta.

jak wygłuszyć ściany?

Panele akustyczne drewniane

Dotychczas w produkcji paneli akustycznych stawiano raczej na jednolite kolorystycznie, proste powierzchnie nierzucające się zanadto w ocz6y. Obecnie dostrzega się już, że panele mogą pełnić dodatkową funkcję dekoracyjną. Producenci proponują wersje inspirowane naturą i nieco bardziej abstrakcyjne projekty graficzne. Praktycznie nie ma rzeczy, której wizerunku nie można umieścić na panelu – wszystko zależy wyłącznie od wizji przedsiębiorcy, który chce za pomocą paneli zmienić wygląd i usprawnić działanie swojego miejsca pracy.

Dzięki nieograniczonemu wyborowi kolorów i wzorów, przestrzeń biurowa może być miejscem cieszącym oko, a jednak wciąż w pełni funkcjonalnym.

  • Udostępnij: