Każde pomieszczenie ma swoje właściwości, które wpływają na jego akustykę. Na niektóre z nich nie ma się większego wpływ np. na wielkość czy kształt, chyba że na etapie budowy. Jednak dzięki niektórym zabiegom można poprawić akustykę danego pomieszczenia. Pokój, który ma zaokrąglone narożniki, równoległe ściany jest idealny do odsłuchu muzyki.

Akustyka pomieszczenia odsłuchowego 

Nierównoległość i załamanie ścian i sufitu zapobiega niestety powstawaniu fal stojących. Wówczas fale te kumulują się w narożnikach pokoju. To w tych miejscach powinno się umieścić tzw. pułapki basowe. Jeśli dostosowuje się dane pomieszczenie do słuchania muzyki, nie ma się zbyt dużego wpływ na jego kształt czy ułożenie ścian. Jednak sporo można zdziałać poprzez zmianę umeblowania pokoju, inne ustawienie głośników czy rozmieszczenie odpowiednich ustrojów akustycznych.

pokój odsłuchowy

Akustyka pomieszczeń - proporcje

Jak więc można ustawić kolumny w niewielkim pomieszczeniu? Niektóre strefy należy wytłumić, a  inne pozostawić zabudowane. W pomieszczeniu długim ustawienie kolumn i mebli ma ogromne znaczenie. W tego typu wnętrzu powinno się przede wszystkim zachować jak największą odległość kolumn od ściany. Spora powinna także pozostać odległość do ścian za osobą, która słucha muzyki. Warto też sprawdzić czy muzyka brzmi lepiej, gdy krótsze ściany są wytłumione na krótszej powierzchni czy też jedynie w samych narożnikach. Co ciekawe, należy przy tym kierować się nie tylko pierwszym wrażenie. Pomieszczenie najlepiej sprawdzić przez kilka dni, słuchając muzyki przez kilka godzin każdego dnia. Przy takim ustawieniu dłuższe ściany powinny ostać zabudowane na dużej powierzchni w miarę możliwości symetrycznie. W tym przypadku pomocne okazać się mogą panele akustyczne drewniane.

Aby ustawić kolumny odwrotnie należy posiadać przynajmniej 2,5 metrową szerokość pokoju. W innej sytuacji zachowanie odpowiedniej odległości nie jest możliwe. Dłuższe ściany, a więc  te ustawione za kolumnami i za miejscem odsłuchowym należy dokładnie wytłumić np. przy pomocy pianki akustycznej i to na całej powierzchni. Z kolei dzięki dużej odległości do ścian bocznych można pozostawić je nieco słabiej wytłumione i udekorować jedynie elementami, które rozpraszają dźwięk.

ustawienie pokoju akustycznego

Akustyka pokoju

Warto też wziąć pod uwagę pomieszczenie o proporcjach 3x4 lub 4x5. To klasyczny pokój w mieszkaniach w blokach. Klasyczne jest również usytuowanie kolumn, fotela czy materiałów tłumiących. Takie usytuowanie to dobry punkt wyjścia dla zmian w pokoju. Kombinowanie z ustawieniami to w tym przypadku najlepszy sposób na uzyskanie dobrego i satysfakcjonującego brzmienia podczas słuchania muzyki. Warto podczas eksperymentowania pokusić się o przetestowanie wariantów mniej typowych. Efekt powstały w ten sposób może być niejednokrotnie doskonały, ale zdarzają się też zupełne pomyłki. Jednak znane przysłowie mówi "Trening czyni mistrza", dlatego wszystkie działania zaprocentują w przyszłości podczas urządzania kolejnego pomieszczenia.

W pokoju, który ma kształt litery L niestety ciężko jest stwierdzić z całą pewnością czy będzie mieć on dobry czy zły wpływ na ogólną akustykę. Wymiary wnęk i ich proporcje mogą być bowiem naprawdę diametralnie różne. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak ustawienie fotela odsłuchowego tyłem do danej wnęki. Wnękę powinno się z kolei wytłumić i zakryć dodatkową kotarą. Poza tym w takich pokojach jak najbardziej trzeba eksperymentować i kombinować. Niejednokrotnie teoria nie ma bowiem przełożenia na praktykę. Kluczem do sukcesu jest więc po prostu  metoda prób i błędów.

Następny artykuł: Akustyka pomieszczeń typu open source

 


Komentarze (0)

Zostaw komentarz