Co to znaczy mieć dobrą akustykę pomieszczenia? Odpowiedzi jest wiele. Oto kluczowe punkty, które należy rozważyć przy projektowaniu swojego wymarzonego domu.

Konkretne cele mogą się wyróżniać, gdy przyjrzymy się szczegółom.

  • Spokój dla mnie i mojej rodziny
  • Stworzenie odpowiednich warunków do relaksu i odpoczynku.
  • Stworzenie warunków umożliwiających efektywną pracę
  • Zapewnienie właściwych warunków dla charakteru pomieszczenia.

Dobrą akustykę pomieszczenia można osiągnąć poprzez połączenie kilku elementów. Kluczowe znaczenie ma dobry projekt oraz właściwości i materiały użyte do wykonania przegród (stropów i ścian, sufitów i stropodachów).

Najbardziej oczywistym czynnikiem jest izolacja akustyczna, czyli ochrona przed hałasem. Obejmuje ona zarówno redukcję hałasów dochodzących z zewnątrz, jak i tych, które wydostają się z pomieszczenia. O wyniku decyduje rodzaj zastosowanej przegrody budowlanej, a także właściwości materiałów użytych do jej wypełnienia. Izolacyjność określana jest dla każdej przegrody. Dlatego ważne jest, aby zweryfikować wyniki izolacyjności akustycznej dla konstrukcji przegród wykonanych z określonych materiałów. Im lepsza jest izolacyjność akustyczna R, tym parametr ten wyrażany jest w decybelach (dB) i może mieć różne wartości w zależności od częstotliwości dźwięku. Znany jest również pod nazwą poziomu dźwięku L, który powinien mieć najniższą wartość.

Skąd mam wiedzieć, czy poziom decybeli jest wysoki czy niski? Różnica zaledwie kilku decybeli jest niezauważalna. Różnica kilku decybeli jest zauważalna. Kilkadziesiąt dB może wytłumić głośne dźwięki za ścianami tak, że staną się ledwo słyszalne. Możesz spać spokojnie obok startujących samolotów, jeśli masz izolację większą niż 100 dB. Dla lokali mieszkalnych zalecana jest wartość co najmniej 50 dB. W zależności od zastosowanej technologii, typowa ściana działowa ma izolacyjność ok. 35 dB dla betonu i 45 dB dla cegły lub dwuwarstwowych ścian gipsowych. Są to tylko wartości orientacyjne. W technologii płyt gipsowo-kartonowych przy zastosowaniu odpowiedniej warstwy izolacyjnej można uzyskać izolacyjność ok. 70 dB.

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych

Stosując materiał izolacyjny URSA w przegrodach zewnętrznych budynku, można osiągnąć doskonałą izolację akustyczną. Dobra izolacja dźwiękowa może być zanegowana przez pozostawienie szczelin pomiędzy warstwami lub tworzenie mostków przenoszących drgania. Nie jest zaskakujące, że w instrukcjach stosowania zalecane są konkretne techniki instalacji. Taśmy izolacyjne, choć mogą wydawać się mniej ważne, mogą mieć decydujący wpływ na efekt końcowy.

Czy ciężar jest ważny?

Intuicyjnie oczekujemy, że ściany będą dobrze izolowane akustycznie, jeśli są wykonane z ciężkich i twardych materiałów. Tak jest w przypadku ścian pełnych, których izolacyjność zależy od grubości ściany. Jak widać, nawet murowane ściany działowe nie zawsze zapewniają ciszę. Izolacja akustyczna jest możliwa tylko w przypadku ścian murowanych, które są grubsze niż typowe ściany działowe.

Ściana, która jest nie tylko gruba, ale także prawidłowo wykonana i wypełniona odpowiednim materiałem izolacyjnym może zapewnić skuteczniejszą izolację. Zadaniem tej przegrody nie jest zatrzymywanie dźwięku, ale pochłanianie fal dźwiękowych i przekształcanie ich w ciepło. Warstwa pochłaniająca jest w stanie wyłapać fale dźwiękowe.

Otwarte, porowate i elastyczne materiały pochłaniają dźwięk skuteczniej niż stałe, zwarte materiały. Możliwe jest tworzenie przegród o mniejszej masie, ale o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Ważne jest, aby stosować materiały wypełniające, które mają wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku. Porowata, elastyczna wełna mineralna URSA ma doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku. Dzięki temu uzyskuje się lepszą izolację akustyczną. Chociaż niska waga wełny nie ma wpływu na efektywność konstrukcji, to jednak zmniejsza obciążenie konstrukcji.

Okablowanie w sprzęcie audio - jakie ma znaczenie? Dowiedz się więcej na http://mobilneakcesoria.pl/inteligentny-dom-i-biuro/qkon/okablowanie-w-sprzecie-audio-jakie-ma-znaczenie.html

Izolacja akustyczna

Pogłos

Jakość i intensywność pogłosu również wpływa na komfort akustyczny w pomieszczeniu. Pogłos to krótkie echo powstające w wyniku uderzenia fal akustycznych o ściany, podłogi i sufity. Zjawisko to można łatwo zaobserwować, porównując wrażenie akustyczne pustego pomieszczenia z tym samym pomieszczeniem po położeniu dywanów i mebli. Pogłos to akustyczny "odcisk palca", który decyduje o nastroju i użyteczności przestrzeni. Pogłos to dźwięk, który pomaga nam zidentyfikować miejsce, w którym się znajdujemy. Projektanci zwracają dużą uwagę na właściwości akustyczne i jakość pogłosu w salach koncertowych. Są to fascynujące zagadnienia, ale nie będziemy w stanie omówić ich szczegółowo w tym artykule.

Można powiedzieć, że nadmierny pogłos powoduje zmęczenie i zmniejsza czystość dźwięku. Na pogłos może mieć wpływ wielkość, kształt i konstrukcja ścian i warstw, a także wystrój wnętrza. Materiały URSA są stosowane jako izolacja. Pochłaniają one część energii akustycznej, która pada na przegrody i pomagają osiągnąć dobrą akustykę. Wełna mineralna może być użyta do redukcji nadmiernego pogłosu i zmiany geometrii pomieszczenia.

Jak określa się pochłanianie dźwięku?

Ważne jest, aby przy wyborze materiałów wziąć pod uwagę wartość pochłaniania dźwięku. Jest ona oznaczana przez AW, AW i AFr. Im wyższa wartość, tym lepiej.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz