Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Dobra izolacja akustyczna. W jaki sposób wyciszyć pokój audiofila?

Każdy audiofil troszczy się o to, by słuchane przez niego utwory miały dźwięk możliwie najwyższej jakości. Należy mieć świadomość, że aby tak się działo nie wystarczy tylko posiadanie sprzętu bardzo wysokiej jakości, nie mniej istotne jest zadbanie o odpowiednią izolację akustyczną. Pomieszczenie, w którym audiofil słucha muzyki powinno chronić przed dźwiękami mogącymi dochodzić z zewnątrz. Poniżej kilka wskazówek w jaki sposób wyciszyć pomieszczenie, aby gwarantowało dźwiękochłonność, która znacząco wpływa na czas pogłosu, a także zapobiega wystąpieniu zjawiska rezonansu.

Akustyka pomieszczeń

Akustyka pomieszczenia jest uzależniona między innymi od jego kształtu, proporcji oraz kubatury materiałów, których użyto podczas jego urządzania. Dźwięk ma naturę falową, a fala porusza się z bardzo dużą prędkością (344 m/s). Dźwięki słyszane przez ludzkie ucho są sumą fal dźwiękowych, które docierają do człowieka w sposób bezpośredni, a także tych kilkakrotnie odbitych od ścian znajdujących się w pomieszczeniu oraz pozostałych przeszkód (między innymi mebli czy innych elementów będących wyposażeniem wnętrza). Wspomniane fale odbijają się i z czasem stają się coraz mniej słyszalne, ponieważ zostały wytłumione lub pochłonięte przez przeszkody. Po jakimś czasie fale ulegają całkowitemu wyginięciu, a dźwięk cichnie.

Podstawy akustyki

Czas, w którym dźwięk całkowicie zanika (jego natężenie spada do zaledwie jednej milionowej dB) to czas pogłosu. To właśnie dzięki niemu można określić chłonność akustyczną pomieszczenia. Jest ona uzależniona od rozmiarów pokoju, a także od ilości znajdujących się w nim materiałów dźwiękochłonnych. W przypadku gdy czas pogłosu jest długi kolejne dźwięki są słyszane przez audiofila, zanim zdążą wybrzmieć poprzednie. To niestety znacząco utrudnia zrozumienie rozmówcy oraz słuchanie utworów muzycznych. W miejscach, które są bardzo długie, jak choćby na klatkach schodowych w blokach, czy też na pustych korytarzach, nie ma komfortu akustycznego.

Wbrew pozorom również krótki czas pogłosu nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób lubiących słuchać muzyki w bardzo sprzyjających warunkach. Krótki pogłos dobrze sprawdza się między innymi w salach konferencyjnych, w których dobrze jeśli dźwięk jest suchy i bardzo wyraźny. W pokoju muzycznym czas pogłosu nie powinien być zatem ani zbyt długi, ani za krótki. Najbardziej sprzyjającą wartość audiofilom udaje się zwykle uzyskać metodą wielokrotnych prób i błędów.