Efekty gitarowe umożliwiają uzyskanie indywidualnego brzmienia każdego gitarzysty. Obok wzmacniacza są niezwykle ważnym elementem brzmienia gitarowego. Można zmieniać brzmienie w bardzo dużym i różnym zakresie. Dzięki temu dźwięk gitary jest jeszcze przyjemniejszy dla ucha. Czym są efekty gitarowe i jakie wyróżniamy rodzaje?
Efekty gitarowe - czym są?
Efekty gitarowe to odrębne układy elektroniczne, które służą do przetwarzania, modelowania czy też korekcji brzmienia płynącego z gitary i wzmacniacza. Te małe urządzenia pozwalają na korekcję brzmienia w dynamicznym zakresie. Efektów gitarowych jest bardzo dużo, ale można podzielić je na grupy. Możemy wyróżnić efekty modulacyjne, przestrzenne, dynamiki, opóźniające, a także zniekształcające brzmienie. Jeżeli chcecie uzyskać ciekawy efekt brzmienia w stylu jazz, rockability, czy blues, to różnorodne efekty gitarowe znajdziecie na stronie: strunygitarowe.pl.
Jakie wyróżniamy efekty gitarowe?
Podstawowy podział na grupy już znacie, a jak dalej dzielimy efekty gitarowe? Otóż możemy wyróżnić analogowe i cyfrowe. W przypadku tych pierwszych za brzmienie i korekcję odpowiada układ analogowy tranzystorowy a czasem lampowy. Takie efekty gitarowe to popularne tzw. kostki. Możesz wybrać np.: Mad Proffesor Big Tweedy Drive Factory Made. Efekty cyfrowe to takie, za które odpowiada procesor dźwięku lub cyfrowy układ DSP. Jeżeli chodzi o typy efektów gitarowych to wyróżniamy np. kompresor służący do korekcji w zakresie dynamiki sygnału, expander, którego celem jest poszerzenie zakresu dynamiki dźwięku. Limiter pozwala, by sygnał nie przekraczał ustalonego progu granicznego, a noise gate umożliwia wycięcie szumów płynących z przetworników gitarowych lub tych, które powstają podczas gry na dużych przesterach. Z kolei equalizer to popularny efekt gitarowy, który pozwala na korekcję barwy sygnału w szerokim i precyzyjnym zakresie. Korektory można podzielić na: graficzne, pasmowe, parametryczne i półkowe. Wyróżniamy efekty zniekształcające takie jak: fuzz, overdrive, distortion. Wśród efektów przestrzennych można wymienić: reverb gwarantujący pogłos drgającej sprężyny czy symulację pogłosu kościoła czy hali, a także delay gwarantujący dodanie do sygnały ilości powtórzeń. Jeżeli chodzi o efekty modulacyjne to można uzyskać efekty takie jak: chorus, flanger, phaser, octaver, czy też harmonizer. Jeżeli chcesz uzyskać pełnobrzmieniowy chorus, dobrym wyborem będzie: Maxon Ambient Stereo Chorus. W przypadku harmonizer do granych dźwięków dodawane są dźwięki harmoniczne, by na jednej gitarze uzyskać efekt dwóch w różnych interwałach. Tremolo z kolei umożliwia uzyskanie mocnego vibrato. To tylko niektóre efekty gitarowe, bo można wykorzystać także: looper, tuner, wah, pedał ekspresji, czy DigTech Whammy.
Artykuł partnera
Komentarze (0)