Chcemy mieć najlepszą jakość dźwięku niezależnie od tego, czy słuchamy muzyki, oglądamy filmy, czy chodzimy na koncerty. W tym celu kupujemy soundbary lub głośniki. Tu pojawia się kolejne pytanie: "Jak połączyć soundbar z telewizorem?". "Jak podłączyć głośniki do wzmacniacza?" ", "Jakiego kabla powinienem użyć, aby podłączyć głośniki?" ", "Do jakiego portu powinienem podłączyć głośniki?". Samodzielne podłączenie głośników nie jest trudne - wystarczy postępować zgodnie z naszą instrukcją i zwrócić uwagę na kilka kluczowych szczegółów.

Jak podłączyć głośniki do telewizora?

"Jak podłączyć głośniki do telewizora?" To jedno z najczęstszych pytań. Istnieje wiele dostępnych opcji. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie.

Podłączanie głośników do telewizora z wyjściem cyfrowym: optycznym czy koaksjalnym?

Istnieje wiele opcji podłączenia głośników lub soundbara do telewizora. Najlepszym wyborem jest kabel optyczny. Podczas gdy zarówno kable optyczne, jak i koncentryczne mogą przesyłać sygnały cyfrowe, kabel optyczny przesyła sygnał za pomocą światłowodu. Dzięki temu jest odporny na zakłócenia zewnętrzne. Jakość przesyłanego sygnału pozostanie taka sama niezależnie od długości kabla. Wyjście koncentryczne możesz wykorzystać do zastąpienia wyjścia optycznego w zakupionym sprzęcie. Powinieneś jednak pamiętać, że sygnał jest przesyłany w formie elektrycznej. Ta metoda jest bardziej podatna na zakłócenia. Ważne jest, aby zadbać o jakość i długość kabla.

Zakupione głośniki mają wejście optyczne, a telewizor ma wyjście koaksjalne. Być może jeden z urządzeń obsługuje tylko sygnały analogowe. Możesz użyć konwertera sygnału analogowego na cyfrowy lub dwukierunkowego, cyfrowego konwertera sygnału.

Podłączanie głośników do telewizora za pomocą wyjścia słuchawkowego

Nie potrzebujesz konwertera. Być może Twój telewizor to starszy model, który nie ma wielu portów. Wyjście słuchawkowe można również wykorzystać do podłączenia głośników do telewizora. W tej sytuacji również możesz spotkać się z wieloma opcjami. Wejście audio 2xRCA to najczęstsze rozwiązanie dla głośników. Jakość dźwięku będzie niższa, gdy głośniki zostaną podłączone przez kabel AUX, niż gdy zostaną podłączone przez kabel cyfrowy.

Podłączenie głośników do telewizora za pomocą wyjścia SCART (eurozłącze).

Chociaż telewizory kineskopowe nie są już w użyciu, nadal są często spotykane. Chcemy zaspokoić ciekawość nawet najbardziej dociekliwych użytkowników. Modele te wymagają kabla z eurozłączem, który zapewnia izolowany sygnał audio oraz dodatkowe wyjście jack 3,5 mm. Głośniki podłączamy do telewizora za pomocą kabla 2xRCA typu jack. Nie należy jednak oczekiwać, że takie rozwiązanie pozwoli uzyskać wysokiej jakości dźwięk.

Bluetooth pozwala na połączenie głośników z telewizorem

Warto zauważyć, że głośniki można połączyć bezprzewodowo z telewizorem za pomocą Bluetooth. Nawet jeśli Twój telewizor nie jest wyposażony w Bluetooth, a chcesz w pełni wykorzystać możliwości głośników, możesz wzbogacić jego funkcjonalność o odbiornik/nadajnik Bluetooth. Urządzenie to działa nawet wtedy, gdy sytuacja jest odwrotna. To głośniki nie mają łączności Bluetooth, podczas gdy telewizor ma.

Jak podłączyć głośniki do wzmacniacza?

Właściciele pasywnych głośników często muszą się zastanawiać, jak podłączyć swoje głośniki do wzmacniacza. Warto zaznaczyć, że nie wystarczy kupić zarówno wzmacniacz, jak i nowoczesne kolumny podłogowe do domu "z górnej półki". Aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku, równie ważny jest ich właściwy dobór. Kompatybilność impedancyjna jest ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę. Złe dopasowanie może skutkować nie tylko gorszą jakością dźwięku, ale również może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Czy jesteś pewien, że wybierasz właściwe modele? Instrukcje dotyczące podłączenia będą się różnić w zależności od modelu wzmacniacza lub głośnika. Ważne jest, aby upewnić się, że kable są prawidłowo podłączone. Wydaje się to dla Ciebie oczywiste. Ten błąd jest często popełniany w pośpiechu.

Upewnij się, że lewy kanał głośnika jest podłączony do wejścia wzmacniacza oznaczonego jako "L". Prawy kanał głośnika musi być podłączony do wejścia wzmacniacza oznaczonego jako "R". Ważne jest, aby upewnić się, że pola dodatnie i ujemne są podłączone prawidłowo (oznaczone "+" na urządzeniu). Jakość dźwięku będzie obniżona, jeśli połączenia nie będą zgodne z wartościami tych pól.

Nowoczesne kolumny podłogowe do domu

Jak podłączyć głośniki do komputera?

Dodatkowe głośniki są dostępne dla osób, dla których jakość dźwięku na laptopie lub komputerze jest zbyt słaba. Jeśli często słuchasz muzyki i zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku, możesz podłączyć nawet nowoczesne kolumny podłogowe bezpośrednio do komputera. Chociaż podłączenie głośników do komputera jest podobne do podłączenia do telewizora, większość głośników podłącza się za pomocą wyjścia słuchawkowego. Będziesz również potrzebował wzmacniacza, jeśli wybierzesz pasywne głośniki.

Jakiego kabla powinieneś użyć, aby podłączyć głośniki?

Zajmiemy się tym, jak wybrać odpowiedni kabel do podłączenia głośników. Zapewni to najlepszą możliwą jakość dźwięku.

Podłączanie głośników aktywnych (z wbudowanym wzmacniaczem)

Jak już powiedzieliśmy, najlepszym wyborem jest kabel optyczny, ponieważ nie jest on podatny na zakłócenia. Kupując inny kabel, upewnij się, że ma on miedziany główny przewodnik, a także ekran.

Podłączanie głośników pasywnych

Kable głośnikowe powinny mieć średnicę rdzenia pomiędzy 0,5 a 2,5 mm2. Pozwoli to na podłączenie głośników pasywnych do głośników aktywnych, lub kolumn głośnikowych do wzmacniaczy. Jakość przesyłanego sygnału poprawi się, jeśli średnica rdzenia będzie większa. Długość połączenia, jak również moc zestawu zadecydują o przekroju Twojego kabla.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz