Osoby, które lubią usiąść w fotelu lub na kanapie i wsłuchiwać się w swoje ulubione piosenki, kupując wyposażenie do mieszkania, szczególną uwagę zwracają na dobór odpowiedniego sprzętu audio. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele takich urządzeń, które różnią się między sobą nie tylko ceną czy wielkością, ale także jakością dźwięku oraz sposobem montażu. Jak wybrać sprzęt audio do swojego domu? Podpowiadamy.

Z czego składa się zestaw audio do domu?

Jeżeli do tej pory nigdy nie korzystaliśmy ze sprzętu audio i chcemy skompletować zestaw do domu, musimy zaopatrzyć się w trzy podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest źródło sygnału, czyli na przykład odtwarzacz sieciowy, odtwarzacz CD czy gramofon. Drugim elementem jest wzmacniacz, którego zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, wzmocnienie sygnału i przekazanie go do trzeciego elementu, czyli głośników. Te z kolei dostępne są w szerokiej gamie nie tylko mocy czy wielkości, ale także sposobów instalacji. Na przykład marka Lithe audio ma do zaoferowania bezprzewodowe głośniki z technologią Bluetooth, wersje sufitowe z WiFi czy ścienne głośniki instalacyjne.

Czym kierować się wybierając sprzęt audio do domu?

Wybierając sprzęt audio do domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym zamierzamy umieścić taki zestaw. W przypadku mniejszych wnętrz o wielkości 15-20 m wystarczające będą urządzenia w wersji mini oraz kolumny podstawkowe. W bardziej przestronnych pokojach z kolei lepiej postawić na kolumny stojące. Warto zastanowić się również nad tym, jaki nośnik muzyki preferujemy. 

Wśród najpopularniejszych tego typu urządzeń można wymienić tuner radiowy FM/DAB+, standardowy odtwarzacz CD, odtwarzacz sieciowy, a ostatnio coraz częściej wykorzystywany również jest gramofon. Korzystając z głośników bezprzewodowych, możemy słuchać muzyki również z aplikacji muzycznych czy internetowych serwisów streamingowych.

Jakie głośniki wybrać do domu?

Ze względu na to, że obecnie producenci głośników oferują szeroką gamę różnych produktów, które mogą być w różnorodny sposób instalowane, warto zastanowić się nad tym, gdzie chcemy umieścić taki sprzęt. Jeżeli dopiero wykańczamy mieszkanie lub je remontujemy, możemy postawić na głośniki instalacyjne. Umieszczane są one w ścianach lub suficie, dzięki czemu nie zajmują miejsca na półkach czy podłodze. Jeżeli jednak nie planujemy dużych rewolucji w domu, powinniśmy postawić na kolumny. W większych pomieszczeniach na podłogowe, a w mniejszych na podstawkowe.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz