​W momencie kiedy decydujemy się na zakup sprzętu audio do naszego domu, pokoju czy nawet przenośnego, wówczas doskonale zdajmy sobie sprawę z tego, że najważniejsza jest jego specyfikacja techniczna. Jednocześnie wiele osób z jej poprawnym odczytaniem i zrozumieniem możemy mieć pewne problemy. Szczególne wątpliwości budzi pasmo przenoszenia, które jest jednym z najważniejszych parametrów, jeśli chodzi o odczytywanie parametrów widniejących na etykietach sprzętów audio. Jednak czym ono dokładnie jest?

Czym jest pasmo przenoszenia?

Wybierając różnorodne sprzęty auto jak np.: słuchawki czy kolumny, za każdym razem zależy nam na tym, by gwarantowały nam one jak najwyższą jakość dźwięku. Z pewnością również zdajmy sobie sprawę, że jest ona ściśle powiązana z parametrami technicznymi, jakie ma nam dany sprzęt do zaoferowania. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że pasmo przenoszenia dla większości z nas jest największą zagadką. Czym więc ono jest? Otóż w najprostszych słowach można powiedzieć, że pasmo przenoszenia odnosi się do zakresu częstotliwości jakie mogą być "przenoszone" przez dane urządzenia. Oczywiście warto w tym momencie podkreślić, że pasmo przenoszenia odnosi się jedynie do sygnałów analogowych, wśród których możemy wyróżnić:

  • sygnały gramofonowe;
  • sygnały liniowe;
  • sygnały głośnikowe;

Pasmo przenoszenia pozwala się nam dowiedzieć, jaką częstotliwość może przenieść bez żadnej straty dane urządzenie audio. Analogicznie im zakres ten będzie wyższy, tym większy zakres dźwięków będzie można odtworzyć przy pomocy danego urządzenia audio.

Pasmo przenoszenia w kolumnach głośnikowych

Kolumny głośnikowe to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych przez nas sprzętów audio. Warto jednak sobie uświadomić, że mają one dwa, zasadnicze ograniczenia, jeśli chodzi o przenoszenie częstotliwości. Przede wszystkim, by dźwięk odtworzony był na najwyższym poziomie, konieczny jest wysokiej jakości głośnik wysokotonowy. Dodatkowo pasmo przenoszenia w kolumnach głośnikowych jest ograniczone zarówno obudową jak i rozmiarem danej kolumny. Wobec tego odtwarzanie niskich częstotliwości może być wyjątkowo problematyczne. Realną sytuacją jest więc fakt, że pasmo przenoszenia w kolumnach głośnikowych rzadko kiedy będzie wynosiło 20 Hz. 

Pasmo przenoszenia w zwykłych słuchawkach dousznych

W przypadku tradycyjnych słuchawek do urządzeń mobilnych, można powiedzieć, że posiadają one dokładnie taki sam problem w kontekście pasma przenoszenia jak kolumny głośnikowe. Niemniej jednak konstrukcja takich słuchawek pozwala na zastosowanie w nich znacznie szerszego pasma, a co za tym idzie, mogą one przenosić znacznie większe częstotliwości. Co więcej, słuchawki zwykle nie są ograniczone pomieszczeniem , a także koniecznością odtworzenia "ciężkiego" dźwięku.  Wobec tego możemy spotkać się na rynku z modelami, które oferują pasmo przenoszenia nawet o wartości 50 kHz. Jak więc łatwo można zauważyć, pasmo przenoszenia uzależnione jest w dużym stopniu od konstrukcji danego urządzenia audio.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz