Głośniki, kolumny to główny element każdego systemu audio, kluczowe ogniwo w przekazie dźwięku. Od czasu pojawienia się pierwszych kolumn domowych, powstania Hi-Fi (a następnie High End) przemysł przeszedł długą drogę, zmieniając zarówno zasady projektowania, podejścia inżynieryjne, projekt i oczywiście sygnaturę dźwiękową. W tym rankingu zaprezentujemy ci najlepsze kolumny podłogowe dostępne na rynku.

Wśród kolumn domowych najbardziej poszukiwane są niedrogie, wysokiej jakości „głośniki podłogowe”. Podłogowe systemy akustyczne nadają się do pomieszczeń o powierzchni od 10-12 m2 lub więcej - aż po dość duże hale powyżej 25 m2. Decydując się na zakup kolumn, przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jakość dźwięku.

W kategoriach audio częstotliwości te są generalnie podzielone na niskie (basy), średnie i wysokie. Podczas gdy jeden sterownik głośników może odtwarzać wszystkie te parametry, jakość dźwięku znacznie się poprawia, gdy masz dwa lub więcej sterowników do dzielenia obciążenia. Punkt podziału częstotliwości jest znany jako zwrotnica, a zrozumienie tego jest kluczem do wyboru dobrej pary głośników podłogowych. Głośnik z pojedynczym punktem podziału jest znany jako głośnik dwudrożny, ponieważ dzieli dźwięk na dwie części. Tony wysokie trafiają do głośnika wysokotonowego, a średnie i niskie trafiają do głośnika niskotonowego. Głośnik z dwoma punktami podziału jest znany jako głośnik trójdrożny i będzie miał dedykowane sterowniki do obsługi basów, średnich i wysokich tonów. Głośniki dwudrożne są znacznie tańsze, ale mogą wymagać dodatkowego subwoofera.

Czym wyróżniają się wysokiej jakości kolumny podłogowe?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę geometrię i właściwości akustyczne pomieszczenia, w którym głośniki zostaną zainstalowane. Drugim ważnym czynnikiem jest rozmieszczenie głośników: nie powinny być one umieszczone zbyt blisko lub daleko od siebie, blisko ściany, a tym bardziej w rogach. Optymalny schemat to trójkąt równoboczny słuchacza i pary głośników. Skoro już wspomnieliśmy o dopasowaniu głośników do pomieszczenia, zdecydujmy się na takie kryterium, jak dopasowanie głośników do wzmacniacza. Dla wzmacniacza wskazana jest długotrwała lub krótkotrwała moc wyjściowa dla określonego obciążenia. W przypadku głośników pobór mocy może być wskazywany w sposób ciągły lub szczytowy. Jeśli szukasz głośników, które pasują do każdego pomieszczenia i chciałbyś wybrać własny wzmacniacz lub użyć istniejącego, lepiej będzie, jeśli wybierzesz model pasywny. Jeśli szukasz głośników, które mogą grać głośno lub jeśli chcesz mieć możliwość bezprzewodowego przesyłania danych, poszukaj głośników aktywnych.

Para aktywnych głośników zawiera wszystkie elementy tradycyjnego systemu stereo. Wzmacniacze są w nie wbudowane i zoptymalizowane specjalnie dla konkretnych głośników, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość dźwięku. Większość aktywnych głośników ma wystarczającą ilość wejść dla wszystkich urządzeń źródłowych; w większości scenariuszy para aktywnych głośników wymaga jedynie dostępu do gniazdka ściennego i minimalnych (lub tylko zasilania) połączeń kablowych.

Kolumny podłogowe

Ranking najciekawszych modeli

Głośniki Dynaudio Confidence 30

Duński producent głośników stworzył zaktualizowane modele swojej słynnej serii Confidence. Mają nowe głośniki wysokotonowe Esotar3, innowacyjną konstrukcję obudowy, ulepszone zwrotnice, zaawansowane soczewki DDC, potężne głośniki NeoTec.

Nowa seria obejmuje cztery modele: dwudrożne monitory Confidence 20, trójdrożne kompaktowe podłogówki Confidence 30, trójdrożne podłogówki Confidence 50 oraz najwyższej klasy duże trójdrożne monitory Confidence 60. Confidence 30 (30 888 SG) to średniej wielkości trójdrożny głośnik podłogowy z technologią DDC (Dynaudio Directivity Control). Wykorzystuje wspornik 15 cm neodymowych głośników niskotonowych, jeden 3 cm głośnik średniotonowy (również z magnesem neodymowym) i jeden głośnik wysokotonowy Esotar z soczewką DDC. Kolumny podłogowe tej serii znajdziesz tutaj - https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/podlogowe/

Chario Amelia

Chario Aviator Amelia — to trójdrożne kolumny podłogowe, które zostały zaprojektowane tak, aby urzekały nie tylko realistycznym dźwiękiem, ale także znakomitymi liniami. Sztywny korpus jest w stanie wytłumić niepożądane drgania głośników. Nawet doświadczony audiofil będzie zachwycony szczegółowością i głębią palety reprodukcji muzyki.

Podobnie jak inne głośniki z serii Aviator, Amelia jest wytwarzana ręcznie przez najlepszych ekspertów firmy z litych orzechów włoskich uprawianych bezpośrednio we włoskiej ojczyźnie Chario. Kompaktowe 3-drożne głośniki podłogowe mają unikalne rozmieszczenie dwóch głośników basowych - z tyłu i na dole obudowy. Trzeci głośnik o średnicy 130 mm znajduje się na dole, w postaci subwoofera. Taka konfiguracja rozszerza zakres częstotliwości i zapewnia wyższą dynamikę. Jest to wynik umieszczenia subwoofera na dole, co zmniejsza obciążenie przednich głośników. Efektem jest znaczne zwiększenie artykulacji i szczegółowości dźwięku, a co za tym idzie zmniejszenie uczucia zmęczenia słuchaniem muzyki przez długi czas.

Boenicke Audio W8

W8 to podstawowa kolumna podłogowa firmy Boenicke Audio. Podobnie jak W5, W8 jest bardzo kompaktową konstrukcją, idealną do typowego salonu. Podobnie jak w przypadku wszystkich głośników Boenicke, obudowy są misternie frezowane CNC z 2 litych kawałków drewna, a s komora wewnętrzna pomaga kształtować wydajność głośnika. Z czułością na poziomie 86 dB i impedancją 4 omów jest to stosunkowo efektywny głośnik. Wyposażone są w 6,5-calowy głośnik basowy o dużym rzucie z boku obudowy, który jest dostrojony do częstotliwości 28 Hz.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz