​Oglądając filmy, wiele osób ma wrażenie, iż ich ulubiony aktor świetnie prezentowałby się na scenie. Pomiędzy artystą teatralnym i telewizyjnym są jednak znaczące różnice. Warto wiedzieć, dlaczego aktor filmowy nie zawsze występuje na żywo, a praktyk sceniczny woli znikać za kurtyną, a nie ekranem TV.

Artysta na deskach teatru

Pierwszy aktor, dialogujący z chórem, wystąpił w starogreckim widowisku za sprawą poety Tespisa. Sztuka została wystawiona w ramach Wielkich Dionizjów 23 października. Zabieg Tespisa miał istotny wpływ na przedstawienia prezentowanych opowieści. Wcześniej bazowano na chórze i narratorze. Postacie na scenie w ogóle nie się natomiast nie pojawiały. Aktor, dialogujący z chórem lub koryfeuszem, wprowadzał możliwość zawiązania się konfliktu dramatycznego. Drugi aktor został wprowadzony przez Ajschylosa, a trzeci – Sofoklesa. Współcześnie od artystów teatralnych oczekuje się wielu umiejętności z różnorodnych dziedzin. Dobry aktor powinien bowiem wyróżniać się świetną emisją głosu, dykcją, wyrazistością ruchów i mimiki, zaangażowaniem w swoją rolę, zdolnością rozumienia tekstu oraz łatwością wywoływania u widzów określonych reakcji i uczuć. Mniej znaczące są natomiast cechy fizyczne, a także kanony piękna. Artysta, będący absolwentem szkoły teatralnej, potrafi śpiewać, tańczyć, improwizować, obserwować, naśladować, wygłaszać tekst klasyczny oraz posługiwać się dialektem i gwarą charakterystyczną dla danego regionu. Za najlepszych aktorów uznaje się m.in. Konstantego Stanisławskiego, czy też Lee Strasberga. Wybitnymi artystkami sztuk widowiskowych były natomiast Uta Hagen oraz Stella Adler.

Światła, kamera, akcja!

Zasadnicza różnica między aktorem, grającym na żywo, a tym, występującym przed kamerą, dotyczy czasu. Nagranie zawsze można powtórzyć, sceny w teatrze nie. Jeśli zatem aktor nie odtworzy perfekcyjnie tekstu lub nie okaże odpowiednich uczuć w filmi, nie spotka się on z negatywnym odbiorem widzów. Artysta sceniczny nie ma takiego przywileju. Jedna pomyłka może sprawić, iż widz nigdy więcej nie pojawi się na danej sztuce. Kolejna różnica dotyczy ilości tekstu do zapamiętania. Aktor teatralny, grający głównego bohatera, musi znać cały układ sztuki i wiele kwestii swojej postaci. Filmy kręcone są natomiast według konkretnych scen. Aktor nie musi zatem od razu znać całego scenariusza. Wystarczy, że będzie potrafił przytoczyć tekst z konkretnej sekcji. Wśród istotnych różnic pomiędzy artystami sztuk widowiskowych a filmowych należy wskazać samą technikę gry, a zwłaszcza dykcję. Wielu aktorów nagrodzonych Oscarami zagrało swoje role, wypowiadając niewyraźnie tekst we wszystkich scenach. W przypadku artysty teatralnego takie niedociągnięcie jest rażące. Grając na scenie, trzeba bowiem dotrzeć do widza, siedzącego w najwyższym rzędzie. Słaby głos i dykcja dyskwalifikują zatem osoby, pragnące uczestniczyć w sztukach widowiskowych.

Artysta teatralny nie zawsze będzie dobrym aktorem filmowym. Ma to istotny wpływ na oczekiwania krytyków wobec poszczególnych rodzajów sztuk prezentowanych przez reżyserów. Niewątpliwie jednak każdy artysta powinien umieć wzbudzać w widzu wachlarz emocji. Duchowe katharsis nie ogranicza się bowiem  jedynie do sztuk teatralnych. Chcąc jednak przeżyć oczyszczenie w klasycznym wymiarze, warto wybrać się na jedną ze sztuk widowiskowych, znajdującą się w repertuarze Teatru Komedia – https://teatrkomedia.pl.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz