​Dla laika, który gości na koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, wiele instrumentów wygląda podobnie. Na przykład pianino cyfrowe przypomina keyboard. Oba urządzenia działają, kiedy są zasilane prądem, są instrumentami klawiszowymi i można je przenosić. Jednak wcale nie są takie same i gra na nich znacząco się różni. Kupując pierwsze klawisze, warto zwrócić uwagę na te różnice i wybrać taki instrument, który najbardziej odpowiada stylowi gry przyszłego użytkownika.

Pianino cyfrowe oraz keyboard — różnice w wyglądzie

Keyboard jest instrumentem łatwym w transportowaniu. Nie ma pełnowymiarowej klawiatury, a kompaktowe wymiary umożliwiają spakowanie go do bagażnika samochodu czy przewożenie komunikacją miejską. Jednak rozmiar wcale nie oznacza mniejszych możliwości. Keyboard ma w swojej pamięci wiele ciekawych rytmów, dużo funkcji wbudowanych, między innymi lekcje gry albo barwy licznych instrumentów, także fortepianu. Wywołuje się je poprzez wybór odpowiedniego przycisku.

Pianino cyfrowe bardziej przypomina tradycyjny, akustyczny instrument. Wyposażone jest w obudowę, na której opiera się pełnowymiarowa klawiatura. Jest tak eleganckie, że z powodzeniem może stać się dekoracją salonu lub stanąć na scenie filharmonii. Chociaż dostępne są modele mobilne pianin cyfrowych, to jednak keyboard częściej służy do grania w terenie.

Klawiatura w pianinie cyfrowym i keyboardzie

Pianino cyfrowe ma pełnowymiarową klawiaturę. Niezwykle ważną cechą tej klawiatury jest jej dynamiczność. Odpowiednia budowa klawiszy przypomina te z pianina klasycznego, a podczas gry instrumentaliście towarzyszą podobne doznania. Przy lekkim nacisku dźwięk jest cichy, spokojny, a przy większej dynamice natychmiast robi się głośniejszy. W ten sposób instrument oddaje ekspresję muzyka i pozwala mu na zaprezentowanie swojej interpretacji utworu i własnych emocji.

Keyboardy także miewają dynamiczną klawiaturę, ale aż tak doskonale nie oddają ekspresji muzyka. Podczas grania kontrola nad klawiaturą jest mniejsza. Osoby, które naukę gry rozpoczynają od keyboardu, mogą mieć później trudności z graniem na prawdziwym pianinie. Ci zaczynający ćwiczenia od pianina cyfrowego, szybciej przyzwyczajają się do sposobu grania na akustycznym instrumencie. Wykonanie na keyboardzie klasycznych utworów, które wymagają delikatności, jest trudne i starania nie przynoszą tak doskonałych rezultatów, jak granie ich na pianinie cyfrowym. Pianino cyfrowe wydobędzie moc fortepianu, a  emocje instrumentalisty będą w pełni słyszalne. Dźwięki pianina cyfrowego możliwie najwierniej odwzorowują dźwięki akustyczne. W pianinach cyfrowych uwzględnia się głośność drgania struny. Inne są także głośniki. Keyboard ma odmienny mechanizm generowania dźwięku. Dźwięk jest sztuczny, uwalniany przez urządzenie cyfrowe, a głośniki zazwyczaj mają mniejszą moc, niż te montowane w pianinach cyfrowych.

Różnica pomiędzy keyboardem a pianinem cyfrowym dotyczy też ilości klawiszy. Keyboard ma ich 61, podczas gdy pianino cyfrowe 88. Pełnowymiarowa klawiatura doceniana jest przez uczniów szkół muzycznych, amatorów i profesjonalnych muzyków skupiających się na muzyce klasycznej. Oba instrumenty natomiast mają wyjścia słuchawkowe, co umożliwia wielogodzinne ćwiczenie gry nawet w godzinach nocnych.

Barwa dźwięku w pianinie cyfrowym oraz keyboardzie

Pianina cyfrowe możliwie najlepiej odwzorowują dźwięk prawdziwych fortepianów. Klawiatura realistycznie reaguje na uderzenia w klawisze, więc muzyk może wydobywać dźwięki stonowane i głośne. Instrument ten jest więc doskonałym połączeniem tradycji z nowoczesnością i świetnie sprawdza się podczas grania i komponowania utworów klasycznych.

Keyboard z kolei fantastycznie sprawdza się przy wykonywaniu muzyki rozrywkowej, od rocka, przez muzykę elektroniczną i taneczną, po jazz, chociaż nie brakuje na rynku także wysokiej klasy instrumentów z dynamiczną klawiaturą umożliwiającą grę utworów klasycznych. Keyboardy wyposażone są w gotowe akompaniamenty, dlatego muzyk może korzystać z podkładów, np. z perkusji czy harmonii. Imituje dźwięki takich instrumentów jak gitara i trąbka oraz wykorzystuje dźwięki syntetyczne. Te opcje pozwalają jednemu muzykowi zagranie całego utworu bez towarzystwa innych instrumentalistów. Zamiast angażować cały zespół, można zagrać koncert samodzielnie.

W keyboardach nie ma opcji pedałów, dzięki którym w pianinie można wydłużać albo wyciszać brzmienia. Natomiast w pianinach cyfrowych istnieje opcja korzystania z nich, zwłaszcza w modelach z obudową.

Pianino cyfrowe czy keyboard — który instrument wybrać?

Od indywidualnych oczekiwań muzyka zależy, czy wybierze keyboard, czy pianino cyfrowe. Instrumenty te mają liczne zalety i niewiele wad, są trwałe, wykonane z eleganckich materiałów i pozwalają na ćwiczenie w domu z użyciem słuchawek czy na podłączenie zewnętrznych dysków zapisujących grę. Z powodzeniem wykorzystywane są w szkołach muzycznych i w salach koncertowych. Pianino cyfrowe Casio Music w szczególności można polecić fanom klasycznej muzyki, zwolennikom dynamicznej, pełnej ekspresji gry. Z kolei keyboard Casio Music to mobilny instrument edukacyjny i koncertowy dla pasjonatów muzyki rozrywkowej, którzy chcą wykorzystać różnorodność podkładów, sampli i samodzielnie tworzyć oraz odgrywać utwory współczesne.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz