Gitara to jeden z lepszych instrumentów muzycznych, a naukę na niej można zacząć w każdym wieku. Umiejętność gry na gitarze zmniejsza stres i uwalnia dopaminę. Czy granie na gitarze ma realny wpływ na nasze życie? Przekonaj się, dlaczego powinno się nauczyć grania na gitarze!

Jaki rodzaj gitary wybrać?

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje gitar: klasyczne, akustyczne oraz elektryczne, które dzielą się na mniejsze podtypy. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z muzyką warto zaznajomić się z cechami danego instrumentu i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

Gitara klasyczna charakteryzuje się ciepłym i miękkim brzmieniem, a jej budowa ewoluowała przez lata, by sprostać największym wymaganiom muzyków. Idealnie sprawdza się w muzyce klasycznej, rozrywkowej czy jazzowej, ale nie tylko. Ten rodzaj gitary szczególnie polecany jest dla gitarzystów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki. Struny wykonane są z miękkiego materiału, a dokładniej nylonu — dzięki czemu nie ranią one opuszków. Można też zdecydować się na mniejszą gitarę w skali ¾ lub ½, która idealnie dopasowana jest dla najmłodszych. 

Gitara akustyczna ma większe pudło rezonansowe i węższy gryf,oraz jest masywniejsza od swojej starszej siostry gitary klasycznej. Taka budowa instrumentu sprawia, że jest w stanie wytrzymać większe napięcie strun stalowych. Węższy gryf pozwala w łatwy sposób grać wszelkie akordy, a niskie umieszczenie strun przy progach nie wymaga stosowania dużej siły ze strony gitarzysty. 

Gitary akustyczne mają różną budowę i każda z nich charakteryzuje się innym brzmieniem. Granie na tej gitarze można wykonywać solo lub z zespołem i mieć pewność, że nie zostanie się zagłuszonym przez inne instrumenty. Stalowe struny niestety są częstym powodem, dla którego początkujący muzycy odrzucają ten rodzaj gitary. Jednak trzeba pamiętać o węższym gryfie i mocniejszym brzmieniu, które idealnie sprawdza się w rockowych, punkowych kawałkach.

Gitary w sklepie Naucz się grać występują również w wersji elektrycznej, dzięki czemu sprzęt można podpiąć do nagłośnienia. 

Gitara elektryczna została stworzona specjalnie dla zespołów, by nagłośnienie gitary nie zostało zagłuszone między innymi perkusję. W dzisiejszych czasach jest ogromny wybór instrumentu, który różni się zastosowaną elektroniką, budową oraz osprzętem. W zależności od rodzaju granej muzyki należy wybrać swoją gitarę elektryczną. 

Korzyści płynące z gry na gitarze

Dzięki nauce gry na gitarze, a co za tym idzie nauki nut i akordów człowiek rozwija swoją muzyczną inteligencję. W mózgu zostaje pobudzona sfera odpowiedzialna za kreatywność, która ma realny wpływ na codzienne życie. Oczywiście poprawia się również sprawność palców i dłoni, dzięki czemu łatwiej będzie opanować naukę gry na innych instrumentach. 

Granie na gitarze uwalania w naszym ciele dopaminę, czyli hormon szczęścia, wskutek tego zmniejsza się stres, a samo granie sprawia po prostu przyjemność. Gitarzyści są bardziej zrelaksowani i pełni życia. Nauka gry w młodym wieku pozwala na szybkie jej opanowanie oraz ułatwia naukę na innych instrumentach. Niezależnie od wieku, czy masz 13, czy 55 lat już dziś możesz zacząć naukę gry na gitarze!

Materiał partnera zewnętrznego


Komentarze (0)

Zostaw komentarz