​Problem przetłuszczania się włosów może być związany z niewłaściwą pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków tłustych i obciążających włosy, ale również zmianami hormonalnymi czy naturalną nadprodukcją sebum. Owa nadprodukcja tłustego filmu mającego chronić skórę przed uszkodzeniami może być też spowodowana niewłaściwą dietą. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, jak radzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów i dobrze je stylizować.

Nie popełniaj tych błędów, jeśli chodzi o mycie włosów

Jeżeli twoje włosy się przetłuszczają przy myciu delikatnie masuj głowę opuszkami palców i nie pocieraj inensywnie, bo to pobudzi gruczoły łojowe do działania. Stosuj szampony o lekkiej formule. Ważne jest by nie posiadały w składzie składników mocno wysuszających. Stosowanie takich szamponów powoduje błędne koło, bo gdy włosy stają się przesuszone gruczoły łojowe znów zaczynają wytwarzać więcej sebum. Myj włosy ciepłą, ale nie gorącą wodą na początku, a do spłukiwania szamponu czy też odżywki używaj chłodnego strumienia. Takie postępowanie sprawia, że nie pobudzasz gruczołów łojowych wysoką temperaturą. Co więcej, gdy używasz odżywki albo maski nie nakładaj jej od skóry głowy, a mniej więcej rozpoczynaj na wysokości ucha. Pamiętaj też by takiego nawilżającego produktu nie nakładać zbyt dużo. Po spłukaniu włosów nie pocieraj ich ręcznikiem ani nie wykręcaj, a delikatnie osusz odsączając nadmiar wody. Do suszenia nie stosuj najwyższych obrotów. Staraj się kończyć tę czynność z chłodnym nawiewem. Czesz włosy w ciągu dnia jak najrzadziej i dbaj o czystość szczotek i grzebieni. Staraj się nie dotykać włosów palcami w ciągu dnia. Jeśli możesz myj włosy przynajmniej co 2 dni. A pomoże Ci w tym pewien kosmetyk...

Sięgnij po produkt, dzięki któremu szybko odświeżysz włosy, czyli puder do włosów

Właśnie puder do włosów, to kosmetyk, który może nie jest remedium na Twój problem, ale może go częściowo zniwelować. Pamiętaj jednak, że jak wszystkiego, nie możesz go nadużywać. Puder do włosów męskich to kosmetyk, który pochłonie nadmiar sebum, a jednocześnie podniesie Twoje włosy u nasady ułatwiając ich stylizację. Nie musisz zatem codziennie myć włosów. Pamiętaj tylko, by wybierać takie suche szampony, które nadmiernie nie przesuszają i przy okazji nie zatykają porów. Nadużywanie suchego szamponu prowadzi do zatykania porów skóry i pojawiania się zaskórników na głowie. Jeśli masz mocno przetłuszczone włosy, zamiast używać suchego szamponu, po prostu je umyj. Sięgaj też po peeling do skóry głowy, który pozwoli złuszczać raz na jakiś czas, np. tydzień lub dwa, martwy naskórek i może ograniczyć pojawianie się nadmiernego przetłuszczania.

Stosuj mniej obciążające pasty do włosów zamiast pomad

Istotne znaczenie ma także stosowanie produktów do układania włosów, które nadmiernie ich nie obciążają, a tym samym nie przyczyniają się do nadprodukcji sebum. Zamiast tłustych pomad, które są dobrymi produktami, ale nie dla osób z przetłuszczającymi się włosami, sięgnij po pastę do włosów i ułóż je według uznania. Na pewno lekkim kosmetykiem do układania włosów, który nie obciąży fryzury jest tonik do włosów. Świetnie się sprawdzi produkt w sprayu. Może je bowiem nawilżyć i odżywić i nie będzie powodować efektu przetłuszczenia.

Zmień swoją dietę na lepszą – pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i dobrych tłuszczach

Na pewno poza czynnościami pielęgnacyjnymi istotne znaczenie ma także dieta. Warto sięgać po produkty lekkostrawne i nietłuste, to znaczy nie zawierające szkodliwych tłuszczów nasyconych. Można jadać ryby morskie, chudy nabiał, najlepiej białe serki, należy wyeliminować z diety alkohol, który powoduje przesuszenie skóry, zatem może też przyczyniać się do nadprodukcji sebum. Sięgaj po warzywa i owoce bogate w witaminy A, C, E. Pamiętaj o odpowiedniej podaży cynku, miedzi, a także magnezu w diecie. Również stres może przyczyniać się do nadprodukcji sebum i przetłuszczania włosów. Zadbaj więc o dobry relaks. Nie zażywaj zbyt długich i gorących kąpieli bardzo ciepła woda negatywnie wpływa na twoje włosy, zatem postaw na szybszy ożywczy prysznic, a dla relaksu wybierz książkę albo włącz kojącą muzykę.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz