​Przerwa na kawę to jedna z najmilszych chwil podczas całego dnia pracy. To właśnie wtedy możemy odsapnąć, zebrać myśli i oczywiście napić się pysznej kawy w spokoju. Niektórzy uważają, że ekspres do kawy w miejscu pracy to zły pomysł. Inni twierdzą, że kawę piją głównie pracowici. Jak jest w rzeczywistości?

Kawa w pracy musi być

Kawa to jeden z tych napojów, który w pracy może tylko pomóc. Dzięki obecności kofeiny pobudza umysł i ciało do większej aktywności. Przede wszystkim rozbudza nas – gdy czujesz, że za chwilę zaśniesz, to właśnie kawa może Ci pomóc. Badania wskazały także, że kofeina jest w stanie wpłynąć pozytywnie na naszą pamięć krótkotrwałą i pozwala nam lepiej się skupić. Czego więcej można chcieć w miejscu pracy? Rzeczywiście kawa potrafi zastąpić chwilę wytchnienia czy też nawet zdrowy sen. Jednak tego typu efekty są chwilowe. Pracownik, który będzie zbyt mocno polegać na kawie i zaniedbywać odpoczynek w domu, szybko zauważy, że ten magiczny napój nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Nie zmienia to jednak faktu, iż kawa w pracy być musi – to właśnie ona daje nam tego niezbędnego „kopa”, by z mnóstwem energii stawić czoła kolejnym godzinom ciężkiej pracy.

Najlepsza integracja przy kawie

Biurowy ekspres do kawy to nie tylko cudowna maszyna, która jest w stanie zapewnić nam gorącą kawę. Jest również miejscem, w którym spotykają się pracownicy całej firmy. Dla niektórych to oznacza kłopoty – niektórzy szefowie twierdzą, że ich pracownicy rozleniwiają się, bo sięgają po kawę, a kończą na ploteczkach. Jednak prawdą jest, że rozmowy przy ekspresie to coś więcej, niż firmowe plotki. To forma integracji i poznania się, ale przede wszystkim rozluźnienia w pracy. Coś, bez czego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Umysł nie potrafi być przez cały czas skupiony na zadaniach. Efektywność spada, a zadania mogą leżeć i czekać na to, by ktoś je wreszcie wykonał. Wszystko ze względu na zmęczenie i brak energii. I tu pojawia się kawa – ratunek na i rozwiązanie na wszystkie troski. Chwila rozmów przy ekspresie, kilka łyków gorącej kawy, niewielka zmiana miejsca – to wszystko wpływa pozytywnie na nasze skupienie. Krótka przerwa jest w stanie zapewnić więcej energii, niż samo wypicie kawy przy własnym biurku. Dlatego właśnie te integracyjne rozmowy przy ekspresie są tak ważne.

Łatwiejsze podejmowanie decyzji po kawie

Chociaż kawa jest napojem, który nie wpływa na nasz charakter (inaczej niż alkohol), może wpływać pozytywnie na podejmowanie działań w trakcie pracy. Nie dlatego, że zmienia postrzeganie, ale właśnie ze względu na tę niezbędną dawkę energii. Siła woli w trakcie dnia pracy zmniejsza się. Kawa może więc pomóc także w tym aspekcie, zwiększając siłę i samokontrolę pracownika, który jest w stanie podejmować sprawniejsze i lepsze decyzje niż w momencie, gdy jest zmęczony. To mogłoby wydawać się oczywiste, a jednak takie nie jest. Nadal zapominamy, że zmęczony umysł i ciało funkcjonują gorzej.

Kawa naprawdę jest napojem zapracowanych. Może pomóc im w trakcie trudnego dnia i napędzić do pracy dużo bardziej efektywnej, a co za tym idzie po prostu lepszej. Ciekawi Cię, co jeszcze może dać Ci kawa? Zajrzyj na https://www.nespresso.com/pl/pl/blog-o-kawie/.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz