Muzyka jest często określana jako uniwersalny język, świetny przyjaciel i potężny uzdrowiciel. Badania wykazały, że słuchanie muzyki ma wiele korzystnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W jaki sposób muzyka może poprawić nasz nastrój?
Czy muzyka może poprawić nasz nastrój?
Istnieje wiele sposobów na włączenie muzyki do codziennego życia, a wiele osób odkrywa, że może ona mieć kilka pozytywnych efektów na ich fizyczne i psychiczne samopoczucie. Raport Global Council on Brain Health, który został stworzony przez AARP, podkreśla korzyści płynące z muzyki w raporcie zatytułowanym "Music on Our Minds." Raport ten przedstawia badania wykazujące, że słuchanie muzyki może poprawić nastrój, zmniejszyć niepokój i poradzić sobie ze stresem. Autorzy raportu, Suzanne Hanser, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzyki i Medycyny oraz profesor muzykoterapii w Berklee College of Music, uważają, że słuchanie muzyki może być doskonałym sposobem na podniesienie jakości swojego życia.
Wykazano, że słuchanie muzyki może poprawić funkcje motoryczne u pacjentów po udarze, zmniejszyć objawy depresji oraz poprawić proces gojenia np. po operacji. Co więcej istnieje również specjalna forma terapii jak muzykoterapia, która wykorzystuje terapeutyczne zdolności muzyki i służy zdrowiu psychicznemu.
Muzyka - skuteczne lekarstwo na stres
Podczas gdy stres może być korzystny, gdy mamy do czynienia z problemem, to przewlekły stres może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej i prowadzić do depresji, bezsenności i bólów głowy. Na szczęście muzyka może pomóc złagodzić oba rodzaje stresu. Słuchanie muzyki zmniejsza stres i może nawet obniżyć poziom kortyzolu. Słuchanie np. kojącej muzyki może pomóc Ci się zrelaksować i "wyciszyć" negatywne emocje.
Według badań, ponad 60% chorób jest spowodowanych stresem. Dlatego nie dziwi fakt, że osoby, które aktywnie uczestniczą w zajęciach związanych z tworzeniem muzyki, częściej mają silny układ odpornościowy. Kiedy muzykoterapia jest połączona np. z dźwiękami natury, ludzie czują się bardziej zrelaksowani i mniej niespokojni.
Czy muzyka pomaga w nauce?
Słuchanie muzyki poprawia pamięć, wytrzymałość i koncentrację. Słuchając muzyki podczas ćwiczeń, możesz zyskać więcej energii, a mniej się zmęczyć. Praca z muzykoterapeutą może pomóc Ci osiągnąć te korzyści. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć czerpać korzyści z muzyki.
Słuchanie muzyki może również zwiększyć koncentrację. Muzyka ambientowa, muzyka instrumentalna i muzyka klasyczna są znane z tego, że zwiększają koncentrację. Muzyki można również używać w codziennych zadaniach, takich jak wykonywanie pracy papierkowej lub studiowanie. Badanie przeprowadzone na studentach college'u wykazało, że jeśli słuchali oni muzyki ambientowej lub instrumentalnej przed snem, ich nastrój i jakość życia znacznie się poprawiły.
Rózne gatunki muzyki jako nastrojowe uzdrawiacze
Smooth jazz to kolejny skuteczny sposób na zmniejszenie depresji. Wywołuje on stan fali alfa, czyli stan czujności, w którym mózg się relaksuje i uwalnia napięcie. Z kolei muzyka rap często opowiada o pokonywaniu wyzwań. Może być szczególnie skuteczna w walce z depresją. Muzyka rockowa lub pop może również zwiększyć poziom wytrzymałości podczas treningu.
Komentarze (0)