Muzyka jest często określana jako uniwersalny język, świetny przyjaciel i potężny uzdrowiciel. Badania wykazały, że słuchanie muzyki ma wiele korzystnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W jaki sposób muzyka może poprawić nasz nastrój?

Czy muzyka może poprawić nasz nastrój?

Istnieje wiele sposobów na włączenie muzyki do codziennego życia, a wiele osób odkrywa, że może ona mieć kilka pozytywnych efektów na ich fizyczne i psychiczne samopoczucie. Raport Global Council on Brain Health, który został stworzony przez AARP, podkreśla korzyści płynące z muzyki w raporcie zatytułowanym "Music on Our Minds." Raport ten przedstawia badania wykazujące, że słuchanie muzyki może poprawić nastrój, zmniejszyć niepokój i poradzić sobie ze stresem. Autorzy raportu, Suzanne Hanser, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzyki i Medycyny oraz profesor muzykoterapii w Berklee College of Music, uważają, że słuchanie muzyki może być doskonałym sposobem na podniesienie jakości swojego życia.

Wykazano, że słuchanie muzyki może poprawić funkcje motoryczne u pacjentów po udarze, zmniejszyć objawy depresji oraz poprawić proces gojenia np. po operacji. Co więcej istnieje również specjalna forma terapii jak muzykoterapia, która wykorzystuje terapeutyczne zdolności muzyki i służy zdrowiu psychicznemu.

Słuchanie muzyki

Muzyka - skuteczne lekarstwo na stres

Podczas gdy stres może być korzystny, gdy mamy do czynienia z problemem, to przewlekły stres może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej i prowadzić do depresji, bezsenności i bólów głowy. Na szczęście muzyka może pomóc złagodzić oba rodzaje stresu. Słuchanie muzyki zmniejsza stres i może nawet obniżyć poziom kortyzolu. Słuchanie np. kojącej muzyki może pomóc Ci się zrelaksować i "wyciszyć" negatywne emocje.

Według badań, ponad 60% chorób jest spowodowanych stresem. Dlatego nie dziwi fakt, że osoby, które aktywnie uczestniczą w zajęciach związanych z tworzeniem muzyki, częściej mają silny układ odpornościowy. Kiedy muzykoterapia jest połączona np. z dźwiękami natury, ludzie czują się bardziej zrelaksowani i mniej niespokojni.

Czy muzyka pomaga w nauce?

Słuchanie muzyki poprawia pamięć, wytrzymałość i koncentrację. Słuchając muzyki podczas ćwiczeń, możesz zyskać więcej energii, a mniej się zmęczyć. Praca z muzykoterapeutą może pomóc Ci osiągnąć te korzyści. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć czerpać korzyści z muzyki.

Słuchanie muzyki może również zwiększyć koncentrację. Muzyka ambientowa, muzyka instrumentalna i muzyka klasyczna są znane z tego, że zwiększają koncentrację. Muzyki można również używać w codziennych zadaniach, takich jak wykonywanie pracy papierkowej lub studiowanie. Badanie przeprowadzone na studentach college'u wykazało, że jeśli słuchali oni muzyki ambientowej lub instrumentalnej przed snem, ich nastrój i jakość życia znacznie się poprawiły.

Muzyka na telefonie

Rózne gatunki muzyki jako nastrojowe uzdrawiacze

Smooth jazz to kolejny skuteczny sposób na zmniejszenie depresji. Wywołuje on stan fali alfa, czyli stan czujności, w którym mózg się relaksuje i uwalnia napięcie. Z kolei muzyka rap często opowiada o pokonywaniu wyzwań. Może być szczególnie skuteczna w walce z depresją. Muzyka rockowa lub pop może również zwiększyć poziom wytrzymałości podczas treningu.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz