Istnieje wiele zalet wynikających ze stosowania materiałów akustycznych we wnętrzach komercyjnych i są one mocno związane z charakterem takich obiektów. Materiały dźwiękochłonne sprawiają, że skrócony jest czas pogłosu, mowa jest bardziej zrozumiała, a także zmniejsza się hałas pogłosowy w danym wnętrzu.

Akustyka przemysłowa 

Trzeba się zastanowić, jakie pomieszczenia wymagają dobrej zrozumiałości mowy. Biorąc pod uwagę normy PN-B-02151-4 będą to: sale i pracownie szkolne, wykładowe w szkołach podstawowych, średnich czy wyższych, sale audytoryjne, a także sale rozpraw sądowych, audytoria, i inne tego typu. Warto dodać, że dane wymagania związane ze zrozumiałością mowy bywają nadrzędne do kryterium czasu pogłosu. Według praktyki projektowej stwierdzić oczywiście można, że do grupy powyższych pomieszczeń można dodać także takie obiekty, jak: sale sportowe w szkołach oraz centrach sportowych, jak i również dworce kolejowe oraz kościoły.

akustyka w szkole

Sprzężenie w akustyce 

Hałas pogłosowy jest przede wszystkim źródłem błędów w torze komunikacyjnym, powoduje również szybsze zmęczenie, zwiększoną dekoncentrację, a także utrudnia naukę czy pracę. Bywa również niezwykle niekorzystny w przypadku rekonwalescencji pacjentów w budynkach  szpitalnych. Warto zauważyć, że hałas jest potęgowany - głośne pomieszczenie sprawiają, że nasilają się głośne zachowanie, co negatywnie działa na przebieg prowadzonych zajęć czy też skupienie i wydajność pracowników. Odpowiednie ukształtowanie akustyczne w przypadku sal edukacyjnych oraz biur niewątpliwie pomaga zniwelować takie problemy. Zmniejszenie hałasu pogłosowego w salach edukacyjnych czy też przede wszystkim sportowych sprawia, że pośrednio w sposób stopniowy poprawia się stan aparatów słuchowych, a także głosów u nauczycieli. Są oni bowiem zmuszeni do częstego nadwyrężania strun głosowych, zdarza się też, że muszą zahamować proces chorobowy lub też sprawić, że przesunie się on w czasie.

sprzężenie akustyczne

Ograniczenie hałasu pogłosowego sprawi, że ich samopoczucie  będzie lepsze, a także zwiększy komfort wykonywanej pracy. W przypadku  miejsc, które są przeznaczone do odpoczynku, regeneracji czy rekonwalescencji korzystnie wpłynie na regenerację sił uczniów, pacjentów szpitali oraz pracowników biur.
Pomieszczenia, w których cisza jest bezwzględnie wymagana to oczywiście biblioteki, czytelnie, kościoły, mediateki i sale wystawowe w muzeach. Niestety, zazwyczaj są zaprojektowane tak, że mimo  odpowiednich starań użytkowników (czyli przestrzegania wymaganej ciszy), nie da się w nich uzyskać zalecanych poziomów dźwięku.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Podobne Artykuły