Dzisiejszy świat jest pełen hałasu. Trudno o chwilę spokoju, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w pracy, czy we własnym domu. Hałasują sąsiedzi, docierają do nas dźwięki z ulicy, cudza muzyka... Odpowiedzią na te problemy może być montaż paneli wygłuszających.

Co warto wiedzieć o panelach wygłuszających?

Izolacja akustyczna sprawia, że do pomieszczenia nie docierają niepożądane dźwięki. Dzięki temu możemy odpocząć w ciszy lub wypełnić przestrzeń własnymi dźwiękami. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane budynki są przemyślane pod tym kątem od samego początku tworzenia projektu. Niestety, trudno powiedzieć to samo o starszych budynkach. Na szczęście, jeśli budynek nie został wygłuszony na etapie budowy, nie wszystko jeszcze przepadło - istnieją panele wygłuszające.

Czym są panele wygłuszające?

To specjalna okładzina lub ustrój na ściany oraz sufity, stworzona z materiałów pochłaniających dźwięki z zewnątrz. Jak to się dzieje? Panele, mają specjalną strukturę, niepozwalającą falom dźwiękowym na przedostawanie się do pomieszczeń. Do tej pory maty akustyczne i panele wygłuszające stosowano głównie w studiach nagrań i salach konferencyjnych, jednak dziś coraz częściej montuje się je w prywatnych mieszkaniach i domach. 

Kiedy warto je zainstalować?

Przede wszystkim w starym budownictwie - kamienicach, blokach o cienkich ścianach z płyty. Tak zwykle słychać wszystko, nie tylko odgłosy remontów, ale też rozmowy czy telewizor sąsiada. Panele wygłuszające świetnie podnoszą komfort życia w takim budynku. Cechuje je łatwość montażu, szeroka gama wzorów, a także wysoka skuteczność działania. W pomieszczeniu wygłuszonym panelami lepiej słychać ulubioną muzykę, a przy tym dźwięki nie wydostają się na zewnątrz.

Panele jako element dekoracji

Bardzo ciekawą opcję, zarówno praktyczną jak i estetyczną, stanowią modne ostatnio panele wygłuszające 3D. Co je wyróżnia? To ciekawe faktury i efekt trójwymiaru, który tworzą na ścianie lub suficie. Takie panele mogą stanowić główny element aranżacji pomieszczenia i niezwykle ciekawie się prezentować, przykuwając wzrok każdego, kto wejdzie do środka. Co ważne, wiele z nich można pomalować na wybrany przez siebie kolor, a nawet wielokrotnie odmalowywać, zmieniając nieco konwencję pomieszczenia. Wspaniale prezentują się też panele grawerowane w misterne wzory.

Które pomieszczenia warto wygłuszyć?

Panele wygłuszające szczególnie dobrze sprawdzają się w sypialni - to pomieszczenie, gdzie odpoczywamy i zbieramy siły przed kolejnym dniem, więc wszelkie hałasy są tam niepożądane. Wiele osób decyduje się także na montaż paneli w salonie. Tam pełnią rolę dekoracyjną, ale też zatrzymują niepożądane odgłosy, przeszkadzające w rozmowach czy relaksie. Warto pamiętać, że wybór paneli 3D powinien wiązać się z dokładnym dobraniem ich do innych elementów wystroju.  Pomieszczenia nowoczesne szczególnie lubią trójwymiar.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz