Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Panele akustyczne: pomysł na dekorację ścian i sufitów

Już podczas projektowania domu lub bloku należy pomyśleć o odpowiedniej izolacji akustycznej poszczególnych pomieszczeń, czyli ich wyciszeniu. Architekci projektujący nowoczesne budynki trzymają się szczegółowych wytycznych w tym zakresie. W przeciwieństwie do nowoczesnego budownictwa stare bloki oraz kamienice nie są odpowiednio wyizolowane. W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest skorzystanie z nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie paneli akustycznych. Produkty te dostępne są w wersji do montażu sufitowego i ściennego.


Panele akustyczne


Panele akustyczne mają postać okładziny ściennej lub sufitowej. W zależności od zapotrzebowania. Do ich wytworzenia wykorzystuje się materiały, które pochłaniają dźwięki, a tym samym wyciszają pomieszczenie. Działanie takie uzyskiwane poprzez zastosowanie warstwy pianek z tworzyw sztucznych, znajdujących się w środku paneli. Zaletą tego rodzaju paneli jest fakt, że nie zniekształcają dźwięków w pomieszczeniu ich powstawania. Dzięki temu znajdują zastosowanie nie tylko  w mieszkaniach prywatnych, ale także w pomieszczeniach takich jak, studia nagrań oraz sale konferencyjne.


Panele akustyczne oraz podłogowe maty akustyczne stosowane są w lokalach użyteczności publicznej, biurach oraz studiach nagraniowych. Oferta rynkowa paneli stale rośnie, zwiększając się o produkty dekoracyjne. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie nie tylko efektu wyciszenia, ale także dekoracji.


Kiedy przydają się dekoracyjne panele akustyczne?


Dekoracyjne panele akustyczne najczęściej znajdują zastosowanie w mieszkaniach znajdujących się w starym budownictwie. W miejscach tych bowiem bardzo często pojawiają się problemy z nadmierną hałaśliwością. Sąsiedzi, którzy prowadzą głośne rozmowy, słuchają hałaśliwej muzyki, lub posiadają ciągle ujadającego psa, potrafią być irytujący. W celu zabezpieczenia mieszkania przed tymi dźwiękami, można stworzyć dźwiękoszczelną barierę, wykorzystując do tego panele akustyczne.

panele akustyczne zalety

Montaż tego typu paneli nie jest skomplikowany. Wykonuje się go bezpośrednio na ścianie lub płycie z kartonowo – gipsowej. Do wyboru mamy bardzo dużo rodzai wzorów i kolorów. Każdy z nich zapewnia ochronę przed hałasami, na której wszystkim zależy. Dodatkowo zamontowanie ich sprawi, że dźwięki, których słuchamy w swoim pokoju, będą o wiele wyraźniejsze i głośniejsze. Co najważniejsze, będą one lepiej słyszalne dla nas, a nie dla naszych sąsiadów. Panele akustyczne można zamontować na ścianach lub suficie. W drugim przypadku będą oryginalną alternatywą dla sufitu podwieszanego.


Dekoracyjne panele akustyczne


Warto zwrócić uwagę na panele dekoracyjne w wersji 3D. Wyróżnia je dosyć skomplikowana faktura oraz bogactwo ozdób. Dzięki temu połączeniu uzyskiwany jest efekt trójwymiarowości. Panele 3D dodadzą głębi i przestronności każdemu wnętrzu. Dodatkowo zdynamizują wygląd pomieszczenia, nadając powierzchniom wrażenie ruchu. Akustyczne panele dekoracyjne 3D dostępne są w wielu barwach i odcieniach, co sprawia, że stosując je, możemy uzyskać niepowtarzalny i wyjątkowy efekt. Decydując się a tego rodzaju dekorację ściany lepiej zrezygnować z innych ozdób.


Dostępne są również dekoracyjne panele akustyczne, które można samodzielnie malować. Jest to idealne rozwiązanie dla osób lubiących zmiany. Nadanie nowego koloru ścianom lub sufitowi, umożliwia przeprowadzenie szybkiej metamorfozy pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu efektu głębi. Jeśli jednak zależy nam na stylowym wykończeniu wnętrza, zdecydujmy się na panele z wygrawerowanym wzorem, które przypominają obrazy.