Kwas hialuronowy zrewolucjonizował oblicze kosmetologii i medycyny estetycznej. Jest to ceniony składnik kosmetyków nawilżających, ale jeszcze skuteczniej działa kwas hialuronowy wchodzący w skład preparatów wykorzystywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Wówczas może być wykorzystany w zabiegach mezoterapii igłowej, a także w celu wypełniania zmarszczek. Kolejnym zastosowaniem kwasu hialuronowego jest zabieg wolumetrii twarzy, czyli poprawy jej owalu.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to  polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów występujący fizjologicznie w organizmie. Posiada on unikatową właściwość wiązania znacznych ilości wody, dzięki czemu zapewnia optymalne nawodnienie tkanek, a także ich sprężystość i jędrność. Wraz z upływem lat tempo syntezy tego związku w organizmie stopniowo maleje, co przekłada się na postępujące wiotczenie i przesuszenie skóry oraz tkanki podskórnej. Wówczas możliwe jest uzupełnienie tego związku w organizmie - umożliwiają to zabiegi medycyny estetycznej.

Podczas zabiegów medycyny estetycznej wykorzystywane są różne preparaty kwasu hialuronowego - usieciowanego i  nieusieciowanego. Nieusieciowany kwas hialuronowy cechuje się podatnością na działanie obecnego w organizmie enzymu - hialuronidazy. Dlatego takie preparaty dość szybko ulegają degradacji. Zastosowaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego jest przede wszystkim nawilżenie i rewitalizacja skóry w zabiegu mezoterapii igłowej. Kwas hialuronowy usieciowany cechuje się występowaniem dużej liczby dodatkowych wiązań chemicznych, co przekłada się na znacznie mniejsze tempo degradacji preparatu pod wpływem hialuronidazy. To dlatego tego typu preparaty wykorzystywane są w zabiegach wolumetrii, modelowania owalu twarzy, korygowania kształtu i wielkości ust, a także wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym.

Zabiegi z kwasem hialuronowym - dlaczego warto się zdecydować?

Przy pomocy kwasu hialuronowego można skorygować wygląd określonych partii twarzy. Jednym z najczęstszych zastosowań kwasu hialuronowego jest korygowanie kształtu i wielkości ust. Wstrzykując niewielkie objętości preparatu można powiększyć usta, przywrócić prawidłowe proporcje między górna a dolną wargą, skorygować asymetrię ust. Dzięki wykorzystaniu kwasu hialuronowego można zmodyfikować kształt nosa, usuwając widoczność garbka na grzbiecie nosa czy zbyt zadartego koniuszka. Kolejnym możliwym zastosowaniem preparatów z usieciowanym kwasem hialuronowym jest zredukowanie cieni i worków pod oczami, a także przywrócenie pożądanego kształtu i objętości policzków, skorygowanie kształtu brody. Kwas hialuronowy umożliwia ponadto usuwanie zmarszczek - wystarczy wypełnić głębokie zmarszczki lub bruzdy odpowiednim preparatem. A jeśli skóra nie jest dotknięta głębokimi zmarszczkami i wymaga jedynie rewitalizacji - wystarczy zabieg mezoterapii z nieusieciowanym kwasem hialuronowym.

Wolumetria z użyciem kwasu hialuronowego

Preparaty z usieciowanym kwasem hialuronowym wykorzystywane są w zabiegach wolumetrii. Taki zabieg to nic innego jak podniesienie owalu twarzy, umożliwiające jej kompleksowe odmłodzenie. Polega on na iniekcji kwasu hialuronowego w okolice policzków - dodatnie im objętości przyczynia się do „podniesienia” nieco twarzy do góry. Innym wypełniaczem, który stosowany jest w zabiegach wolumetrycznych jest hydroksyapatyt wapnia o działaniu biostymulacyjnym. Inne zabiegi pozwalające na przywrócenie owalu twarzy i ujędrnienie skóry to HIFU, czyli oddziaływanie na skórę skoncentrowanych fal ultradźwiękowych czy radiofrekwencja mikroigłowa, czyli niezwykle skuteczna kombinacja nakłuwania skóry oraz oddziaływania fali radiowej. Skutecznym zabiegiem odmładzającym jest także wykorzystanie nici liftingujących PDO, które wprowadzane są pod skórę w celu jej podciągnięciu ku górze. Efekty zabiegu utrzymują się znacznie dłużej niż trwa czas degradacji tych nici w organizmie, gdyż wokół nici powstaje gęste „rusztowanie” z nowo zsyntetyzowanych włókien kolagenowych.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz