Metale szlachetne zawsze były bezpieczną przystanią, a ich pozycja rośnie w czasach zawirowań finansowych. Staje się to popularną opcją inwestycyjną dla większej liczby inwestorów. Wielu inwestorów zastanawia się, jak inwestować w metale szlachetne. Ważne jest, aby pamiętać, że złoto i srebro można kupić w formie fizycznej w monetach bulionowych i sztabkach. Obie te opcje zostały opisane tutaj.

Monety bulionowe - co warto wiedzieć?

Kupując monety bulionowe, inwestorzy powinni zwracać uwagę na ich rodzaj. Pomimo dużej różnorodności monet kruszcowych na rynku, istnieje prosty wybór: należy kupować tylko te, które można łatwo odsprzedać. Mamy tu na myśli tzw. wielką piątkę, czyli najbardziej znaną i rozpoznawalną monetę na świecie. Cieszy się ona największą płynnością ze względu na swoją popularność.

Należy pamiętać, że monety inwestycyjne nie są monetami kolekcjonerskimi i należy kupować złoto i srebro jako monety inwestycyjne. Monety te, mimo pięknych wzorów, nie mają wartości numizmatycznej, a ich wartość jest bezpośrednio związana z kruszcem użytym do ich produkcji. Są one prawnym środkiem płatniczym i są bite przez lokalnych emitentów.

Najlepiej wybierać monety o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1g). Jest to produkt, który charakteryzuje się największą płynnością. Łatwo jest zweryfikować autentyczność tych monet. Łatwo jest zweryfikować ich parametry. Najwygodniejszą metodą weryfikacji jej parametrów jest "linijka do ryb". Monety o wadze mniejszej niż 1 oz są droższe w stosunku do ceny złota. Wynika to z wyższych kosztów produkcji monet o mniejszej wadze. Ze względu na wyższą wartość, monety o wadze powyżej 1 oz są mniej płynne.

Sprawdź: Złote monety w Mennic Krakowskiej.

Najpopularniejsze monety bulionowe na świecie - TOP 5

Poniżej przedstawiamy jedne z najbardziej znanych monet kruszcowych na świecie:

  • Krugerrand (RPA).
  • Amerykański Orzeł (USA).
  • Liść Klonowy (Kanada)
  • Kangur australijski (Australia)
  • Filharmonik Wiedeński (Austria)

Krugerrand

Krugerrand to król monet kruszcowych. Był pierwszą monetą kruszcową, która została wybita w złocie. Po raz pierwszy został wybity w złocie, 3 lipca 1967 roku. Pierwsza srebrna moneta została wyemitowana w 2017 roku. Jej nazwa to połączenie dwóch członów: nazwiska byłego prezydenta RPA Paula Krugera oraz nazwy waluty RPA - The Rand. Na monecie znajduje się wizerunek Paula Krugera oraz antylopy springbok. Złote monety Krugerrand wykonane są z 22-karatowego i inkrustowanego miedzią złota. Dzięki temu są trudniejsze do wykonania. Krugerrand ma taką samą ilość złota jak inne monety. Jednak ze względu na dodatek miedzi, moneta jest nieco cięższa od pozostałych. Kolor Krugerranda jest nieco inny niż większości monet.

Amerykański Orzeł

Podobne okoliczności występują w przypadku American Eagle z West Point Mint, która zawiera domieszkę srebra i miedzi, a także 1 uncję czystego 22-karatowego złota. (Złoto stanowi 91,67%, miedź 5,33%, srebro 3%). Na rewersie monety znajduje się Orzeł Amerykański, natomiast rewers przedstawia kobietę reprezentującą wolność. Złota moneta jest produkowana od 1985 roku.

Złota moneta bulionowa

Filharmonik Wiedeński

Monetę wybija austriacka mennica Munze Osterreich AG. Jest to najbardziej rozpoznawalna europejska moneta. Moneta wykonana jest z 24-karatowego złota o najwyższej próbie 999,9. Od 2002 roku walutą monety jest euro. Do 1989 roku monety były pierwotnie denominowane jako szylingi austriackie. Jest to najpiękniejsza z wszystkich pięciu monet. Jest ona niezwykle szczegółowa i zawiera wiele drobnych detali. Awers monety przedstawia organy piszczałkowe, które znajdują się w największej sali koncertowej Musikverein - Golden Hall. Rewers przedstawia wiolonczelę w centrum, symetrycznie rozmieszczone skrzypce i altówki po bokach, a także waltornię i fagot na górze. Od 2008 roku produkowana jest srebrna moneta.

Kanadyjski Liść Klonowy

Królewska Mennica Kanadyjska bije złoty Kanadyjski Liść Klonowy, który jest wytwarzany wyłącznie z kanadyjskich złóż złota. Od 1979 roku złota moneta powstaje wyłącznie z najszlachetniejszej próby 999,9. Inwestorzy pokochali ją tak bardzo, że w 1988 roku wprowadzono do obiegu również wersję srebrną. Na rewersie monety znajduje się podobizna królowej Elżbiety II, natomiast rewers zdobi liść klonu.

Australijski Kangur

Mennica Perth jest mennicą, która wybija australijskiego kangura. Jest to jedna z najbardziej szanowanych mennic na świecie. Od 1989 roku moneta z wizerunkiem kangura zastąpiła australijski samorodek. Jest to również najbardziej znany symbol Australii. Ważne jest, że co roku rewers przedstawiający wizerunek zwierzęcia jest inny. Na rewersie monety znajduje się wizerunek przedstawiający królową Elżbietę II. Mennica Perth wprowadziła w 2016 roku nową, srebrną wersję tej monety. Moneta wykonana jest w całości ze srebra próby 999, które pozyskiwane jest wyłącznie ze srebra australijskiego.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz