Enduro to wyjątkowy rodzaj kolarstwa górskiego, który zyskuje na popularności. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią!

Wielodniowa lub wielogodzinna wyprawa przez górskie bezdroża. Wspinaczka ścieżkami prowadzącymi na szczyt, a następnie epicki zjazd... Przejażdżka z przyjaciółmi po profesjonalnie przygotowanych trasach. Po jeździe relaks przy piwie i rozmowie. Eksploracja lokalnego terenu i wspinanie się wyżej, dalej i szybciej, gdy but jest zbyt daleko... Enduro to słowo, które podsumowuje to wszystko. Powtarzanie pętli i poświęcanie cennych sekund, by uzyskać najlepszy przejazd danego dnia, walka o najlepszą pozycję... Prawdopodobnie czujesz, dlaczego uważamy rowery enduro za jedne z najbardziej wszechstronnych rowerów terenowych!

Dlaczego rower enduro jest wyjątkowy?

Większość rowerów enduro jest wyposażona w pełne zawieszenie. Dotyczy to zarówno przedniego, jak i tylnego zawieszenia. Jaki jest maksymalny zakres skoku? To zależy. Najprościej można powiedzieć, że wynosi on od 140 do 180 mm. Rowery enduro, które mają mniejszy skok, nazywane są Trail i są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do jazdy po szlakach. Jest nieco bardziej łagodny. Te o największym skoku są najlepsze do ekstremalnego użytkowania i najbardziej wymagających zjazdów.

Podejrzewamy, że większość ludzi pomyśli, że Endurany są kiepskie do jazdy, gdy zobaczą tak duże ugięcie zawieszenia. Nie może to być dalsze od prawdy. To nie są maszyny pod górę. Pozwalają dotrzeć na szczyt w komfortowych warunkach. Zawieszenie jest również bardzo pomocne, ponieważ często jest wyposażone w całkowitą blokadę i usztywnienie, aby zminimalizować kołysanie.

Nowoczesne rowery enduro posiadają układ napędowy, który ma dwanaście przełożeń z tyłu i tylko jedno z przodu. Taki układ zmniejsza ryzyko zrzucenia łańcucha. Duży zakres kasety jest wystarczający do komfortowej jazdy w terenie. Na zjazdach niezbędne są hamulce tarczowe o minimalnej średnicy 180 mm. Wszystko po to, by zapewnić dużą siłę hamowania w każdych warunkach i zwiększyć odprowadzanie ciepła.

Geometria odpowiada za komfort i przyjemność podczas jazdy. Rura podsiodłowa została zaprojektowana z myślą o wygodnej wspinaczce. Z drugiej strony, podczas jazdy w dół, płaski kąt rury czołowej jest bardziej widoczny, aby ustabilizować rower. Duży zasięg zapewnia również odpowiednie obciążenie kół podczas zjazdów i zwiększa zasięg.

Rower elektryczny enduro

Rower elektryczny enduro

E-MTB, czyli rowery ze wspomaganiem elektrycznym również zyskują na popularności. Najczęściej wybierają je osoby, które nie lubią wspinaczki lub chcą zoptymalizować swój trening. Sprawdź rowery elektryczne enduro.

Trail vs enduro - podstawowe różnice

Szeroka gama dyscyplin kolarstwa górskiego może sprawić, że wybór nowego roweru MTB będzie trudnym zadaniem. Rowery enduro i trail są często grupowane razem, ale mają nieco inne przeznaczenie. Na co zwrócić uwagę wybierając model odpowiadający naszym potrzebom? Osoby, które wolą spędzać czas na singletrackach i odpuszczają sobie trudniejsze górskie szlaki, mogą postawić na wygodny rower trailowy. Modele te są nieco lżejsze od bliźniaków. Są też wyposażone w amortyzatory, które mają mniejszy skok (zazwyczaj 120-140 mm). Pozwala to z łatwością radzić sobie z wybojami, przeszkodami i stromymi podjazdami.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz