Dobór odpowiednich soczewek może znacznie poprawić komfort życia użytkownika. Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym, a zarazem korzystnym cenowo rozwiązaniem. Pozwalają na znaczną poprawę widzenia, są dyskretne i nie wymuszają od osoby noszącej zmiany wizerunku. Astygmatyzm, inaczej zwany niezbornością, to wada wzroku, dla której dedykowane są specjalne soczewki toryczne. Co należy o nich wiedzieć? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Czy jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najbardziej popularnych wad refrakcji. Głównym objawem niezborności jest nieostre widzenie, krzywienie się obrazu i słaba czułość na kontrast. Astygmatyzm powoduje zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej. Efektem tego jest powstawanie obrazu niepunktowego na siatkówce. W przeciwieństwie do starczowzroczności astygmatyzm powoduje zamglone widzenie z dala oraz z bliży, niezależnie od wieku. Astygmatycy odbierają pionowe linie bardziej wyraźnie niż poziome. Takie osoby często mrużą oczy, a ich wzrok szybko się męczy. Inne nieprzyjemne objawy, które mogą towarzyszyć niezborności, to łzawienie i pieczenie oczu oraz bóle głowy. Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych może nie tylko poprawić widzenie, ale także zminimalizować inne dolegliwości związane z tą wadą wzroku. Takie soczewki dla astygmatyków znajdziemy między innymi w ofercie acuvue. Soczewki te są sprawdzone i cieszą się dużą popularnością.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

U astygmatyków występuje nieprawidłowy, nieco wydłużony kształt rogówki. Wpływa to na nieregularne załamywanie się światła w płaszczyznach poziomych i pionowych, przez co światło nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce, jak ma to miejsce w przypadku oczu o prawidłowej budowie. Właśnie z tego powodu obraz staje się rozmyty. Niezborności zazwyczaj towarzyszy krótkowzroczność bądź dalekowzroczność i z tego powodu jest dość trudna do zdiagnozowania.

Wśród rodzajów astygmatyzmu wyróżniamy:

  • Astygmatyzm niezłożony, który występuje w przypadku, gdy na jednej płaszczyźnie występuje nadwzroczność lub krótkowzroczność,
  • Astygmatyzm złożony, gdy jedna z tych wad występuje w dwóch płaszczyznach
  • Astygmatyzm mieszany – na jednej płaszczyźnie występuje krótkowzroczność, a na drugiej nadwzroczność.

Soczewki toryczne

Jeżeli chodzi o dobór soczewek dla osób z astygmatyzmem to należy zaznaczyć, że w tym przypadku nie należy decydować się na parametry identyczne z tymi zawartymi z recepcie na okulary. Dzieje się tak, ponieważ okulary są położone w niewielkiej odległości od gałki ocznej, natomiast soczewki kontaktowe leżą na niej bezpośrednio. Dlatego w przypadku soczewek torycznych, inaczej zwanych cylindrycznymi, trzeba udać się do lekarza okulisty lub optometrysty, który odpowiednio je dobierze. Jest to zresztą zasada, której należy trzymać się w przypadku każdego rodzaju soczewek, zarówno torycznych, jak i sferycznych.

Więcej informacji o rodzajach soczewek znajdziesz na stronie http://soczewkikontaktowe.eu/

Jak działają soczewki toryczne?

W przypadku astygmatyzmu światło, zamiast skupiać się w jednym punkcie zostaje rozproszone, co jest przyczyną zaburzeń widzenia. Soczewki toryczne pozwalają ukierunkować promienie świetlne w siatkówce, zupełnie jak pryzmat. Dzięki temu następuje poprawa ostrości widzenia. Soczewki cylindryczne występują w wariancie jednodniowym, dwutygodniowym oraz miesięcznym. Soczewki toryczne jednodniowe są bardzo wygodnym i higienicznym rozwiązaniem, ponieważ należy wyrzucić je już po jednym dniu użytkowania. Inne warianty też będą dobrą opcją, jednak należy pamiętać, że soczewki przeznaczone do użytku przez dłuższy czas należy przemywać specjalnym płynem i odpowiednio przechowywać.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz