​Będąc na koncertach czy występach przeróżnych zespołów, obserwujemy to widowisko. Prawie nigdy nie zastanawiamy się, nad tym, jak to się dzieje, że wszystko dobrze słychać nic się nie sprzęga i jest ogólny dobry odbiór obrazu i dźwięku. Kto jest odpowiedzialny za ten sukces lub porażkę? Za przygotowania takich wydarzeń odpowiadają fachowcy od scenotechniki.

Co obejmuje scenotechnika?

Jest to zagadnienie bardzo szerokie, obejmuje sprawy związane z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych wykorzystywanych do poruszania się elementów scenografii. Również oświetlenie jest w sferze zainteresowania scenotechniki ze względu na duży wpływ na przebieg widowiska. I w końcu sprzęt elektroniczny głównie głośniki i komputery sterujące pozostałymi elementami. Najogólniej rzecz ujmując, jest to wszystko, co niezbędne do organizacji imprez.

Elementy scenografii występów plenerowych

Najważniejszym z elementów każdego występu jest oczywiście scena. Bez niej trudno mówić o organizacji imprezy związanej z performancem. Nikt chyba nie wyobraża sobie artystów występujących na poziomie widowni. Taki występ widoczny byłby tylko dla osób stojących najbliżej. Scena nie jest tylko powierzchnią do występowania to także przestrzeń, na której za pomocą światła i dodatków takich jak para można wyczarować wiele różnych scenerii. Dodatkowo scena może się obracać oraz może być wyposażona w zapadnie. Dzięki tym dodatkowym możliwościom daje scenarzystom pole do popisu.

Nagłośnienie, a nie hałas

Bardzo ważnym elementem scenotechniki jest również nagłośnienie. Odpowiednie natężenie dźwięku musi być dobrane do wielkości sceny, jak i obszaru zajmowanego przez widownię. Głośniki muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby nie ogłuszać będących najbliżej, a będący dalej nie musieli wytężać słuchu. Biorąc pod uwagę nagłośnienie, należy pamiętać o tym, że musi ono uwzględniać warunki terenowe. Jeżeli ewent jest w sali koncertowej, wtedy sytuacja jest łatwiejsza ze względu na to, że obiekty tego typu są dostosowane do właściwego rozlokowania źródeł dźwięku. W terenie sytuacja bywa różna ze względu na ukształtowanie terenu, w jednym przypadku będzie zwiększać natężenie, a w innym np. otwarta przestrzeń spowoduje, że potrzeba będzie większej emisji. Wydaje się to trudne, prawda? W sieci dostępne jednak jednak wiele szkoleń ze scenotechniki.

Światło jako paleta barw do malowania przestrzeni.

Jednym z niezapomnianych części każdego występu są efekty świetlne, które zastosowane w przemyślany sposób pozwolą na stworzenie niesamowitej atmosfery. Można oświetlić całą scenę feerią barw lub tylko jednym kolorem, wskazać na konkretnego artystę, lub element scenografii. Dzięki właściwemu dobraniu barw i efektów świetlnych każde przedstawienie lub koncert można wzbogacić o elementy, które uwypuklą istotne cechy, a zakryją ewentualne słabe strony. To od oświetleniowców zależy, jak odbierany jest przekaz wizualny. Nawet najlepszy występ artystyczny może być zepsuty przez słabe oświetlenie. Należy zawsze pamiętać, że nie ma najważniejszego elementu scenografii. Wszystkie są jednakowo ważne i tylko ich współdziałanie da odpowiedni efekt.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz