Każdy audiofil troszczy się o to, by słuchane przez niego utwory miały dźwięk możliwie najwyższej jakości. Należy mieć świadomość, że aby tak się działo nie wystarczy tylko posiadanie sprzętu bardzo wysokiej jakości, nie mniej istotne jest zadbanie o odpowiednią izolację akustyczną. Pomieszczenie, w którym audiofil słucha muzyki powinno chronić przed dźwiękami mogącymi dochodzić z zewnątrz. Poniżej kilka wskazówek w jaki sposób wyciszyć pomieszczenie, aby gwarantowało dźwiękochłonność, która znacząco wpływa na czas pogłosu, a także zapobiega wystąpieniu zjawiska rezonansu.
Akustyka pomieszczeń
Akustyka pomieszczenia jest uzależniona między innymi od jego kształtu, proporcji oraz kubatury materiałów, których użyto podczas jego urządzania. Dźwięk ma naturę falową, a fala porusza się z bardzo dużą prędkością (344 m/s). Dźwięki słyszane przez ludzkie ucho są sumą fal dźwiękowych, które docierają do człowieka w sposób bezpośredni, a także tych kilkakrotnie odbitych od ścian znajdujących się w pomieszczeniu oraz pozostałych przeszkód (między innymi mebli czy innych elementów będących wyposażeniem wnętrza). Wspomniane fale odbijają się i z czasem stają się coraz mniej słyszalne, ponieważ zostały wytłumione lub pochłonięte przez przeszkody. Po jakimś czasie fale ulegają całkowitemu wyginięciu, a dźwięk cichnie.
Podstawy akustyki
Czas, w którym dźwięk całkowicie zanika (jego natężenie spada do zaledwie jednej milionowej dB) to czas pogłosu. To właśnie dzięki niemu można określić chłonność akustyczną pomieszczenia. Jest ona uzależniona od rozmiarów pokoju, a także od ilości znajdujących się w nim materiałów dźwiękochłonnych. W przypadku gdy czas pogłosu jest długi kolejne dźwięki są słyszane przez audiofila, zanim zdążą wybrzmieć poprzednie. To niestety znacząco utrudnia zrozumienie rozmówcy oraz słuchanie utworów muzycznych. W miejscach, które są bardzo długie, jak choćby na klatkach schodowych w blokach, czy też na pustych korytarzach, nie ma komfortu akustycznego.
Wbrew pozorom również krótki czas pogłosu nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób lubiących słuchać muzyki w bardzo sprzyjających warunkach. Krótki pogłos dobrze sprawdza się między innymi w salach konferencyjnych, w których dobrze jeśli dźwięk jest suchy i bardzo wyraźny. W pokoju muzycznym czas pogłosu nie powinien być zatem ani zbyt długi, ani za krótki. Najbardziej sprzyjającą wartość audiofilom udaje się zwykle uzyskać metodą wielokrotnych prób i błędów.
Komentarze (0)